آموزش تزئین کیک

آموزش خامه کشی کیک اسفنجی [ کاملاً تصویری ]

خامه کشی کیک

آموزش خامه کشی کیک اسفنجی [ کاملا تصویری ]

تزئین کیک با خامه از جمله مهم‌ترین راه‌های زیباتر کردن کیک است. این کار بعد از پختن کیک صورت می‌گیرد که نقش مهمی در خوشمزه‌تر شدن و جذاب‌تر شدن کیک ایفا می‌کند. خامه کشی مراحل مختلفی دارد و باید از اصول مشخصی برای انجام این کار استفاده کرد. بسیاری از افراد نمی‌توانند به خوبی روی کیک خود خامه بکشند و این مهم باعث می‌شود که زحمتشان به هدر برود. در این مقاله بر آن شدیم که آموزش خامه کشی کیک اسفنجی را به شما ارائه دهیم تا بتوانید یک کیک خوشمزه و در عین حال زیبا را در کنار خانواده میل کنید و لذت ببرید؛ بنابراین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کیک اسفنجی چه کیکی است؟

کیکی اسفنجی از جمله کیک‌های پرطرفدار در بین مردم است که به خاطر بافت نرم و اسفنجی مانندی که دارد به این نام معروف شده است. مواد اصلی و پایه‌ای در این کیک آرد مخصوص شیرینی‌پزی، شکر و تخم‌مرغ است. این کیک به خاطر بافت اسفنجی و حباب‌دارش معمولا قبل از اینکه مصرف شود به خوبی با خامه، کرم‌های کاکائویی یا انواع میوه تزئین می‌شود. به طور کلی هر ماده تزئین کننده‌ای که برای این کیک استفاده شود می‌تواند طعم آن را بهتر کرده و شکل ظاهری کیک را نیز زیباتر کند.

 

چگونه باید کیک اسفنجی را خامه کشی کرد؟

 

خامه کشی کیک

خامه کشی کیک

 

خامه کشی کیک اسفنجی به دلیل بافت به خصوصی که دارد کمی با سایر کیک‌ها متفاوت است. لازم است که بعد از پخت کیک و کمی خنک شدن دور آن را سلفون بپیچید و اجازه دهید که یک روز در سلفون بماند و خنک شود. علت اینکه باید کیک را از قبل آماده کنیم این است که می‌توان به راحتی لایه‌های آن را برش زد و در حین برش نیز کیک به دلیل بافت اسفنجی تکه تکه نمی‌شود. مراحل خامه کشی کیک به شرح زیر هستند:

 

مرحله اول: کیک را برش دهید

 

خامه کشی کیک

خامه کشی کیک

 

نکته مهم در آموزش خامه کشی کیک اسفنجی این است که باید به برش کیک توجه ویژه‌ای داشته باشید. بعد از اینکه سلفون را از دور کیک درآوردید لازم است که با یک خط کش، ارتفاع کیک را اندازه بگیرید تا بتوانید در ابعاد مساوی آن را برش بزنید. به عنوان مثال اگر ارتفاع کیک اسفنجی شما 6 سانت بود می‌توانید آن را به سه برش دو قسمتی تقسیم کنید. البته باز هم سلیقه خودتان مطرح است. اگر دوست داشتید می‌توانید آن را به دو برش تقسیم کنید. برای اینکه برش‌هایتان دقیق باشند با یک چاقو محل‌هایی که می‌خواهید ببرید را با برش‌های کوچک علامت بزنید.

 

مرحله دوم: برش کیک با استفاده از چاقوی مخصوص

 

خامه کشی کیک

خامه کشی کیک

 

در مرحله بعد لازم است یک چاقوی اره‌ای که برای برش کیک و نان طراحی شده را مورد استفاده قرار دهید. با کمک این چاقو باید قسمت‌هایی که علامت زده‌اید را خط بیندازید تا دو طرف خط به هم برسند. وقتی دو خط به هم رسیدند در مرحله بعد برش را کمی عمیق‌تر می‌زنیم و ادامه می‌دهیم تا به خط آغازین برسیم.

باید دقت کنید که دقیقا روی خط، چاقو را حرکت دهید. در همه این مدت کف دست باید روی کیک قرار داشته باشد بدون اینکه به آن فشاری وارد شود. وقتی دور دوم برش تمام شد باید چاقو را صاف بگیرید و به داخل کیک فرو ببرید تا کیک را از وسط نصف کنید. به صورت اره‌ای باید کیک را ببرید. نیاز است که این مرحله به آرامی صورت بگیرد، چون اگر عجله کنید ممکن است از خط برش منحرف شوید یا کیک را کج ببرید.

برش اول که تمام شد کیک برش خورده را برمی‌دارید و سایر قسمت‌هایی که علامت زده‌اید را به همین ترتیب برش می‌زنید. حتما کیک را روی پایه گردان بگذارید و عملیات برش را انجام دهید. چون لازم است کیک را تکان دهید. این کار باعث می‌شود هم سریع برش را انجام دهید و هم نیازی نباشد برای هر چرخش کیک را بلند کنید.

 

مرحله سوم: فرم دادن خامه

 

فرم دادن خامه

خامه کشی کیک

 

در این مرحله از آموزش خامه کشی کیک اسفنجی بعد از اینکه برش کیک را با موفقیت انجام دادید باید خامه را فرم دهید. باید بدانید که قبل از اجرای برش کیک، کار فرم دهی به خامه را باید انجام داده باشید. باید خامه را در فریزر بگذارید تا کمی خودش را بگیرد. این‌گونه به راحتی می‌توانید عملیات فرم دهی را انجام دهید. با استفاده از قیف پلاستیکی خامه را داخل قیف مخصوص بریزید. البته قیف را خیلی پُر نکنید چون دست گرما دارد و این موضوع باعث می‌شود که خامه آب شود.

 

مرحله چهارم: تهیه مواد افزودنی به لایه‌های کیک

فیلینگ کیک

خامه کشی کیک

 

به سلیقه خودتان می‌توانید مواد مختلفی را برای افزودن به لایه‌های کیک انتخاب کنید. معمولا انتخاب موز و گردوی خرد شده می‌تواند گزینه مناسبی باشد. برای مرطوب کردن لایه‌های کیک می‌توانید از شیر کاکائو یا آب‌میوه آناناس استفاده کنید. البته انتخاب نوع آبمیوه به سلیقه خودتان است.

 

مرحله پنجم: اجرای عملیات خامه کشی

 

خامه کشی کیک

خامه کشی کیک

 

لایه اولیه کیک که برش زده‌اید را روی گردونه بگذارید و با برس آشپزی، شیرکاکائو یا آب‌میوه که انتخاب کرده‌اید را روی کیک بریزید تا مرطوب شود. باید دقت داشته باشید که همه صفحه کیک به خوبی مرطوب شود. بعد به سراغ قیفی که در آن خامه را ریخته‌اید بروید و خامه کشی را از کناره‌های صفحه کیک شروع کنید. باید به صورت دایره‌ای خامه را روی کیک بریزید.

 

 

نکته مهم در آموزش خامه کشی کیک اسفنجی استفاده از پالت است. برای پخش کردن خامه به پالت کیک نیاز دارید. با استفاده از آن به آرامی شروع به پخش کردن خامه و یک‌دست کردن آن روی سطح کیک می‌کنید. خیلی آرام باید صفحه گردان را بچرخانید و خامه را پخش کنید.

 

مرحله ششم: افزودن موز و گردو به خامه

بعد از اینکه روی صفحه خامه را پخش کردید حالا نوبت به ریختن گردوها و موزهای خرد شده روی خامه است. دقت کنید که به صورت منظم موزها را بچینید تا همه جای آن تکه‌های موز وجود داشته باشند. در ابتدا موزها را قرار دهید و بعد گردوهای خرد شده روی آن بریزید. البته می‌تواند از هر مغز و میوه‌ای که دوست داشتید استفاده کنید.

 

فیلینگ کیک

خامه کشی کیک

 

برای لایه دوم کیک باید خامه کمتری استفاده کنید. همین مقدار کم را باید به خوبی همه جای سطح پخش کنید و بعد سطحی که خامه دارد را روی لایه قبلی بگذارید. وقتی دو لایه را روی هم قرار دادید کمی با دست فشار وارد کنید تا لایه‌ها صاف روی هم قرار بگیرند. بعد دوباره سطح بالایی را به شیوه اولین لایه کیک که خامه کشی کردید، خامه بزنید و مغزها و موزها را روی آن بریزید.

اگر خامه از سطح کار بیرون زده شد اشکالی ندارد، چون قرار است سطح بیرونی کار را با خامه آستر کشی کنید آن مقدار اضافی در بین لایه‌های خامه‌ای که قرار است به سطح بیرونی بزنید، مخلوط خواهند شد.

 

مرحله هفتم: آستر کشی خامه

 

خامه کشی کیک

خامه کشی کیک

 

زمانی که خامه کشی لایه‌های کیک تمام شد باید دور تا دور آن را لایه‌ای نازک از خامه بزنید و با کمک کاردک مخصوص کیک به یک‌دست کردن لایه بیرونی بپردازید. وقتی کاردک را روی خامه می‌کشید مقداری خامه اضافی روی کاردک باقی می‌ماند. آن‌ها را کنار بگذارید و از آن برای خامه کشی سطح نهایی یا همان بالایی کار استفاده کنید. وقتی آستر کشی تمام شد و همه سطوح داخلی و بیرونی کیک را خامه زدید باید دو ساعت کیک را در یخچال قرار دهید تا استراحت کند. بعد از دو ساعت می‌توانید لایه نهایی خامه را روی کیک بزنید و کیک را تزئین کنید.

 

مرحله هشتم: مرحله نهایی خامه کشی کیک اسفنجی

 

خامه کشی کیک

خامه کشی کیک

 

در این مرحله می‌توانید خامه باقی مانده را که می‌خواهید روی کیک بزنید رنگ کنید. توجه داشته باشید که از رنگ ژله‌ای و پودری استفاده کنید. رنگ را در خامه بریزید و بعد آن را با استفاده از همزن به خوبی مخلوط کنید. بعد از مخلوط کردن باید خامه را در قیف بریزید و شروع به خامه کشی کیک اسفنجی کنید.

دقت کنید که برای خامه کشی نهایی نیز باید مثل مراحل قبل از دور کیک و قسمت پایین آن کار را شروع کنید و به سمت بالا بیایید. بعد با استفاده از کاردک سطح کار را صاف کنید. هر جایی که متوجه فرورفتگی شدید را دو مرتبه خامه بزنید. البته برای صاف کردن سطح بالایی کیک از پالت استفاده کنید، چون کاردک برای اطراف کیک است.

 

مرحله نهم: منتقل کردن کیک به سینی اصلی

 

 

بعد از تمام شدن آستر کشی باید کیک را از گردونه به سینی اصلی آن انتقال دهید. می‌توانید به وسیله یک ساطور به آرامی کیک را از پایه گردان جدا کرده و روی سینی بگذارید. برای اینکه سطح کیک بی‌رنگ و بی‌روح نباشد می‌توانید مقدار کمی از خامه که باقی مانده را با رنگ‌های دیگر مخلوط کرده و روی سطح کار رزت یا هر طرح دیگری که دوست داشتید بزنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم که به آموزش خامه کشی کیک اسفنجی بپردازیم. خامه کشی یک کار تخصصی محسوب می‌شود که هم کیک شما را زیباتر می‌کند و هم می‌تواند طعم بهتر و نرم‌تری به بافت کیک بدهد. امیدواریم که این آموزش برایتان مفید واقع شده باشد. اگر با روش‌های دیگری کار خامه کشی را انجام می‌دهید، خوشحال می‌شویم که روش خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

برای انتخاب ابزار خامه کشی کیک به فروشگاه لوازم قنادی  مراجعه کنید

و همچنین برای  انتخاب و خرید قالب کیک مناسب ( راهنمای جامع و کامل ) این مقاله را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *