آموزش شیرینی پزی

طرز تهیه زولبیا رژیمی

طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا رژیمی بدون نشاسته و با آرد را حتما خیلی از شما که به هر دلیلی رژیم دارید و نمی خواهید رژیم خود را کنار بگذارید و در عین حال عاشق زولبیا هم هستید دنبالش میگردید، این مقاله را تا آخر بخوانید چون در این بخش آموزش کاملی از آن خواهید دید.

زولبیا بدلیل اینکه با نشاسته و شکر درست می شود دارای کالری بالایی هست. پس هر چقدر بتوانیم نشاسته و شکر را حذف یا کم کنیم به زولبیا رژیمی کم کالری نزدیک شده ایم.
کالری نشاسته نسبت به آرد بیشتر می باشد برای همین می توان برای زولبیای رژیمی آرد جایگزین نشاسته کرد و نشاسته را از زولبیا حذف کرد.

برای شکر نیز دو راهکار وجود دارد. یکی اینکه از شکر کمتر استفاده کنیم که با این عمل زولبیای کم شیرین خواهیم داشت. دوم اینکه برای غلظت بیشتر ، شکر را کم و از گلوکز استفاده می کنیم.

یکی از راز های زولبیای رژیمی خانگی هم می توان به استفاده از روغن مرغوب و بدون پالم برای سرخ کردن زولبیا اشاره کرد که کمتر مورد توجه قرار گرفته ولی در تهیه زولبیا بامیه سالم نقش زیادی دارد.


طرز تهیه زولبیا بدون نشاسته با آرد ( طرز تهیه زولبیا رژیمی )

 
طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا

نشاسته بدلیل ساختار مولکولی خاصیت چاق کنندگی دارد و و قند خون را نیز بالا می برد به همین دلیل ، اشخاصی که بیماری دیابت دارند و یا چاق می باشند ضرر دارد.
حتما با من هم عقیده هستید که نمی توان از وسوسه خوردن زولبیا بامیه دست کشید. پس بهتر است طرز تهیه زولبیا رژیمی را یاد بگیریم تا همه افراد بتوانند از زولبیا لذت ببرند.


مواد لازم برای تهیه زولبیا رژیمی

 

آرد: ۱ و ۱/۲ پیمانه

شکر: ۲ پیمانه

آب: ۱ پیمانه

زعفران: به مقدار لازم

روغن: به مقدار لازم

بکینگ پودر: نصف قاشق چایخوری

پودر و یا خلال پسته یا بادام: برای تزیین


طرز تهیه زولبیا با آرد ( طرز تهیه زولبیا رژیمی )

 
طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


اول از همه شربت زولبیا را آماده می کنیم. برای شروع شکر را با آب مخلوط می کنیم و روی حرارت ملایم بهم می زنیم تا شکر کاملا در آب حل شود.
در این هنگام زعفران را که دم کرده ایم را به شربت اضافه می کنیم. برای اینکه شربت بار بعدا شکرک نزند مقدار کمی آبلیمو به آن اضافه می کنیم.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


بعد از اینکه شربت به غلظت مناسب رسید، شعله را خاموش می کنیم و اجازه می دهیم روی همان شعله خاموش بماند تا زود سرد نشود.


طرز تهیه زولبیا رژیمی

 
طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


یادتان باشد همیشه در همه دستور های شیرینی پزی حتما اول از همه آرد را الک کنید. پس در تهیه زولبیا رژیمی هم آرد را اول الک می کنیم.
سپس بکینگ پودر را به آرد اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم تا بکینگ پودر در تمام آرد پخش شود. حالا نوبت این هست که با با مقدار کمی آب مخلوط کنیم سپس مقداری کمی زعفران را اگر زولبیا زعفرانی دوست دارید، به آن اضافه کنید.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


تا زمانیکه که خمیر یکدست بدست آوردید به مخلوط کردن ادامه دهید. اگر احساس م کنید که خمیر به آب نیاز دارد مقدار خیلی کمی اضافه کنید تا خمیر یکدست شود.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


بعد از مایه زولبیا آماده شد بهتر است که مقداری استراحت کند.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


الان نوبت سرخ کردن زولبیا هست. مقداری روغن را تابه بریزید. مقدار روغن طوری باشد که وقتی خمیر زولبیا را داخل آن می ریزیم زولبیا داخل روغن شناور شود.تابه را روی حرارت ملایم میزاریم.

خمیر زولبیا را که آماده کرده ایم داخل قیف یا ظرف سس میریزیم و صبر می کنیم تا روغن داغ شود. قیف یا ظرف سس را که خمیر داخل آن هست را فشار دهید و در همان حال آنرا بصورت دایره ای بچرخانید تا زولبیا شکل بگیرد. چند دور برای هر زولبیا کافیست. این کار را برای زولبیا های دیگر همانطور انجام دهید فقط بین هر زولبیا فاصله بگذارید تا به هم دیگر نچسبند.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


بعد از چند دقیقه که یک طرف زولبیا سرخ شد طرف دیگر آن را برگردانید تا سرخ شود. بعد از اینکه دو طرف زولبیا سرخ شد از روغن بیرون بیاورید و برای اینکه روغن اضافی آن جدا شود روی یک توری قرار دهید.
بعد از چند دقیقه که روغن اضافی زولبیا گرفته شد داخل شربت گرم میگذاریم بطوریکه داخل شربت غوطه ور شود تا چند دقیقه اجازه می دهیم تا زولبیا شربت را به خود جذب کند.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


زولبیا که شربت را به خود جذب کرد دوباره روی توری می گذاریم تا اینبار شربت اضافی آن جدا شود. حالا که شربت اضافی زولبیا گرفته شد داخل ظرف سرو می چینیم و با خلال پسته ، پودر پسته ، پودر نارگیل و یا هر تزئینی که می خواهید تزیین می کنید.


فوت و فن طرز تهیه زولبیا خانگی ترد و خوشمزه به روش قنادی


 
طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


زولبیا را بعد از سرخ شدن در شربت غوطه ور کنید تا به شکل منظم شربت و رنگ زعفران را جذب کند و یکدست شود.
هر چند دقیقه یکبار مایه زولبیا را بهم بزنید چون آرد یا نشاسته داخل مواد وجود دارد احتمال ته نشین شدن آنها می رود.
می توانید در زولبیا به غیر از زعفران از رنگ های خوراکی به دلخواه استفاده کنید تا رنگ بندی بهتری داشته باشید.
غلظلت شربت باید دقیق باشد چون یا باعث خمیر شدن زولبیا می شود و یا شربت به خورد زولبیا نمی رود.


طرز تهیه زولبیا خانگی بدون نشاسته | طرز تهیه زولبیا خانگی بدون ماست

 
طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


مواد اولیه زولبیا بدون نشاسته

آرد یک و یک دوم پیمانه
شکر ۲ پیمانه
آب ۱ پیمانه
زعفران کمی
روغن  برای سرخ کردن به میزان لازم
بکینگ پودر ۱/۲ قاشق چایخوری
پودر یا خلال بادام و پسته برای تزئین زولبیا کمی

برای درست کردن زولبیا خانگی بدون نشاسته اول شروع به آماده کردن شربت زولبیا می کنیم. اول شکر و آب را داخل یک ماهیتابه گود مخلوط کرده و روی حرارت می گذاریم. بهم می زنیم تا شکر‌ کاملا حل شود و شربت غلیظ و به قوام مورد نظر برسد.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


برای تهیه مایه زولبیا بدون نشاسته ابتدا آرد را الک و با آب مخلوط می کنیم و سپس بیکینگ پودر و زعفران را به آن اضافه و مخلوط نمایید تا یک خمیر یکدست حاصل شود.

در یک تابه به قدری روغن بریزید که وقتی خمیر زولبیا خانگی بدون نشاسته در آن ریخته می‌شود، در روغن شناور باشد.

خمیر آماده شده را درون قیف بریزید و صبر کنید تا روغن داغ شود.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


سپس سر قیف را بالای روغن بگیرید و آن را فشار دهید و سریع دست خود را به صورت دایره بچرخانید تا شکل زولبیا حاصل شود. به تعدادی زولبیا در ظرف بریزید که زولبیا‌ها به هم برخورد نکنند و به یکدیگر نچسبند و فضای کافی برای پف کردن داشته باشند.

صبر می کنیم تا یک طرف زولبیا سرخ شود، سپس آن را بر میگردانیم تا طرف دیگرش نیز سرخ شود.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


سپس آن را از روغن خارج می کنیم و در یک توری می گذاریم تا روغن اضافی آن گرفته شود.

زولبیاها را به مدت ۳۰ دقیقه در شربت می گذاریم و دوباره آن را روی یک توری قرار می دهیم تا شربت اضافی آن گرفته شود.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


همانطور که دیدید طرز تهیه زولبیا بدون نشاسته بسیار ساده و آسان است اگر کمی دقت کنید زولبیا بازاری را در خانه خودتان می تونید درست کنید.

حالا زولبیاها را در ظرف مورد نظر برای سرو میگذاریم و روی آن را با کمی پودر یا خلال پسته یا خلال بادام تزئین می کنیم.


فوت و فن زولبیا خوشمزه به روش قنادی


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


استفاده چند باره از روغن برای سرخ کردن زولبیا بدون نشاسته می‌تواند عاملی سرطان‌زا باشد پس لازم است بعد از هر بار سرخ کردن زولبیا خانگی بدون نشاسته، روغن استفاده شده دور ریخته شود و برای نوبت بعدی از روغن جدید استفاده شود.

حتما  زولبیا خانگی بدون نشاسته ظرف را در یخچال نگهداری کنید تا خراب نشود.

طرز تهیه شربت زولبیا بدون نشاسته را در ابتدای این مقاله بیان شد.


طرز تهیه زولبیا خانگی آسان


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


طرز تهیه زولبیا خانگی آسان در ماه مبارک رمضان برای تهیه زولبیا خانگی رژیمی سالم از سوالات پرتکرار می باشد. حتما شما هم دلتان می خواهد یک زولبیا بازاری برای خود و مهمان هایتان درست کنید.
طرز تهیه زولبیا خوشمزه فوت فن هایی دارد که شما باید در تهیه زولبیا رعیت کنید. هر کدام از این دستورات بدرستی و بدقت اجرا نشود شما زولبیا خانگی خوشمزه بازاری نخواهید داشت.


مواد لازم زولبیا خانگی به روش بازاری


نشاسته گندم 1 لیوان
ماست پرچرب یک مقدار ترش 2/1 لیوان
گلاب 3/1 لیوان
آرد سفید قنادی ۱ ق غذاخوری
روغن مایع ۱ ق غذاخوری
بیکینگ پودر ۱ ق مرباخوری
خمیر مایه فوری ۱ ق مرباخوری
زعفران دم کرده ۱ق غذاخوری
عسل 1 قاشق غذاخوری


طرز تهیه زولبیا خانگی مرحله به مرحله


مرحله اول: مخلوط ماست و نشاسته


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


در طرز تهیه زولبیا خانگی به روش قنادی اول ماست و نشاسته به مقدار اشاره شده در مواد لازم را باه مخلوط می کنیم. این عمل را تا زمانیکه یک ترکیب یکدست حاصل شود ادامه می دهیم.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


بعد از اینکه مخلوط یکدستی شد به مدت 5 دقیقه به آن کنار گذاشته و استراحت می دهیم. بعد از گذشت زمان استراحت زعفران ، گلاب ، روغن و آرد را با هم ترکیب و با همزن برقی به مدت 5 دقیقه بهم میزنیم.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


مرحله دوم: اضافه کردن خمیر مایه


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


در این بخش خمیر مایه و بکینگ پودر را به مخلوط درست شده اضافه می کنیم و حدود 1 دقیقه یا کمتر بهم می زنیم. در این زمان عسل اضافه را به مخلوط اضافه کرده و 1 دقیقه دیگر بهم می زنیم.
بعد از اینکه مواد خوب ترکیب شد روی ظرف را با سلفون بپوشانید و در دمای محیط به مدت حداقل 2 ساعت استراحت بدهید تا خمیر مایه و بکینگ پودر عمل کنند.


مرحله سوم: آماد کردن زولبیا


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


بعد از طی مراحل بالا حالا مایه زولبیا را برای سرخ کردن داخل قیف و یا ظرف سس بریزید. ظرف مناسبی را برای سرخ کردن زولبیا آماده کنید. داخل ظرف روغن بریزید بمقداری که وقتی مایه زولبیا داخل روغن میریزید غوطه ور شود.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


اگر می خواهید زولبیا خانگی شما هم سایز باشند می توانید از رینگ های استیل زولبیا استفاده کنید. اگر از این رینگ ها دارید داخل روغن بگذارید.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


ظرف را روی شعله با حرارت کم بگذارید و منتظر شوید تا روغن داغ شود. برای اینکه زمان آماده شدن روغن را بهتر بدانید اگر مایه زولبیا را داخل روغن ریختید و زولبیا فوری پف کرد و بالا آمد این نشان دهنده اینست که روغن آماده برای سرخ کردن زولبیا شده است.


مرحله چهارم: سرخ کردن زولبیا


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


مقدرا سرخ کردن زولبیا دست خودتون هست می توانید کمتر یا بیشتر سرخ کنید و زمانی که زولبیا ها سرخ شدند از روغن بیرون آورده و روی توری قرار می گذاریم کمی صبر می کنیم تا روغن اضافه آن گرفته شود.  بعد در شربت غوطه ور می کنیم تا به مدت ۵ دقیقه در شربت بماند و شربت را به خود جذب کند.


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


زولبیا را از شربت که بیرون می آوریم و روی توری قرار می دهیم تا شربت اضافه آن خارج شود.

تا اتمام زولبیا این روال را انجام می دهیم. زولبیا ها را در ظرف سرو می چینیم و روی آن سلفون می کشیم و در یخچال قرار می دهیم تا خنک شود.


نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه زولبیا خانگی ترد و خوشمزه 


طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا


بعد از سرخ شدن زولبیا آن را در شربت غوطه ور کنید تا تمام قسمت های آن شربت را جذب کند.

بدلیل وجود آرد و یا نشاسته داخل مایه زولبیا بعد هر چند تا زولبیا که سرخ کردید مایه را بهم بزنید چون احتمال ته نشین شدن مواد وجود دارد.

می توانید به مایه زولبیا زعفران و یا هر رنگ خوراکی دیگر بزنید تا زولبیا های رنگب داسته باشید.

غلظت شربت باید متناسب باشد نه زیاد و نه کم، هر کدام مشکلی را برای زولبیا پدید می آورد.

اگر شربت رقیق باعث نرم شدن زولبیا می شود. اگر غلیظ باشد به خوبی شربت جذب نمی شود.

از ماست پرچرب استفاده کنید و در ضمن ماست هر چه ترش باشد زولبیای خوشمزه ای خواهید داشت.


البته شیرینی زولبیا همیشه در کنار شیرینی بامیه در ماه رمضان استفاده می شوند. اگر می خواهید یک بامیه خانگی خوشمزه به روش بازاری را درست کنید یک آموزش کامل تصویری از طرز تهیه بامیه خانگی آسان به روش قنادی را برای شما تدارک دیده ایم.

مطمئن باشید با دیدن این آموزش و اجرای آن یک بامیه خانگی خوشمزه ترد برای خودتان با هزینه ای بسیار کمتر درست خواهید کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *