آموزش دسر

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار [ آموزش جامع و تصویری ]

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار [ آموزش جامع و تصویری ] را در این مقاله بصورت متنی ، تصویری و با فیلم آموزش خواهید دید. حتما تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

 

این بن بن های شکلاتی زیبا با شکلات تلخ درست شده و با گاناش شکلات شیری خوشمزه پر شده است. این تکنیک آسان برای رنگ آمیزی پوسته های کره کاکائو آنقدر چشمگیر است که هیچ کس باور نمی کند که این پوسته های خانگی هستند.

 

طرز تهیه بن بن شکلاتی مغزدار

 

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

 

آنها با گاناش شکلاتی خوشمزه پر شده اند. من از شکلات تلخ  برای قسمت بیرونی استفاده می کنم، بنابراین پر کردن شکلات شیری ترکیب باورنکردنی ایجاد می کند.

در آموزش طرز تهیه شکلات بن بن ، اول با تمپرینگ شکلات آشنا خواهید شد  سپس نحوه رنگ آمیزی قالب ها با کره کاکائو را هم به شما آموزش می دهم. و در حالی که شکلات بسیار عالی می باشد، این تکنیک به طرز شگفت آوری آسان و ساده است.

علاوه بر این، این شکلات ها هدایای عالی برای خانواده و دوستان هستند. بنابراین، این یک راه عالی برای تحت تاثیر قرار دادن مهارت های شکلات سازی شما است.

 

طرز تهیه شکلات بن بن از دو جزء مهم تشکیل شده است 

 

لایه بیرونی – ما از شکلات تلخ کاور استفاده می کنیم

 

مغز بن بن با گاناش شکلات شیری و خامه فرم گرفته  البته گزینه برای مغز بن بن ها زیاد است.

 

انتخاب شکلات – البته، هر چه شکلات کیفیت بهتری داشته باشد، بنبون بهتری خواهد داشت.

 

همچنین من از شکلات تلخ برای لایه بیرونی ها و از شکلات شیری برای فیلینگ گاناش استفاده می کنم.

کره کاکائو – برای رنگ آمیزی خوراکی در قالب ها از کره شکلاتی استفاده می کنیم. کره کاکائو را می توانید در لوازم حاج مهدی تهیه بفرمایید.

خامه – از خامه پرچرب استفاده کنید که کمتر از 38٪ نباشد. در غیر این صورت، به پر کردن بیش از حد روان خواهد بود.

رنگ‌ها – از رنگ‌های خوراکی پودری استفاده می‌کنیم که با کره کاکائو مخلوط می‌شوند تا خمیر درست شود. شما می توانید این را در فروشگاه لوازم قنادی حاج مهدی خریداری کنید.

 
نکاتی که باید رعایت کنید:

 

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

 

هنگام آب کردن شکلات از کاسه های پلاستیکی یا سیلیکونی استفاده کنید. برخلاف فلز و شیشه، اینها گرما را در خود نگه نمی دارند، بنابراین فرآیند تمپر کردن شکلات بسیار سریعتر است. در غیر این صورت، شکلات بیشتر طول می کشد تا در کاسه های فلزی/شیشه ای گرم خنک شود.

قالب – من دوست دارم از قالب های پلی کربنات با کیفیت خوب استفاده کنم زیرا استفاده از آنها آسان است و خم نمی شوند. در حالی که می‌توانید از قالب‌های سیلیکونی نیز استفاده کنید، اما خیلی نرم هستند، به آسانی بر نمی گردند. قالب های پلاستیکی یک بار مصرف نیز کار می کنند اما درخشندگی که قالب های پلی کربنات به شکلات می دهند را ندارند.

 

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

 

دماسنج – دماسنج مایعات یک دماسنج حرفه ای می باشد. برای تهیه یک دماسنج مایعات با کیفیت و با قیمت خوب به قسمت دماسنج مایعات لوازم قنادی حاج مهدی مراجعه کنید.

 

فیلینگ گاناش شکلاتی

 

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

 

شکلات و خامه را در یک کاسه قابل استفاده در مایکروویو ترکیب کنید. یک دقیقه در مایکروویو با حرارت بالا ذوب کنید.

نکته حرفه ای – در غیر این صورت، خامه را در قابلمه ای گرم کنید و خامه داغ را روی شکلات بریزید. حرارت داخل خامه باید شکلات را آب کند.

بگذارید 2 دقیقه بماند. سپس، هم بزنید تا ترکیب شوند. و اگر هنوز شکلات ذوب نشده دارید، در مایکروویو با فواصل 10 تا 20 ثانیه حرارت دهید تا کاملا ذوب شود.

نکته حرفه ای – اجازه دهید خامه و شکلات به مدت 2 دقیقه استراحت کنند، کمک می کند تا حرارت حاصل از خامه، شکلات را به طور یکنواخت و راحت آب کند.

سپس از مخلوط کن دستی برای هم زدن شکلات استفاده کنید. روی آن را با پلاستیک بپوشانید و بگذارید در یخچال بماند تا خودش را بگیرد. معمولاً حدود 2 ساعت اما می توانید تا 2 روز در یخچال بگذارید.

نکته حرفه ای – زدن گاناش باعث هوادهی گاناش و روشن تر شدن رنگ آن می شود. همچنین، فیلینگ رنگ روشن تضاد خوبی با شکلات تیره ایجاد می کند.

پس از آماده شدن برای استفاده، گاناش را به قیف شیرینی پزی انتقال دهید. هنگامی که آماده قیف زنی هستید، یک سوراخ کوچک در انتهای آن برش دهید.

 

رنگ آمیزی قالب های بن بن

 

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

 

کره کاکائو را در یک کاسه قابل استفاده در مایکروویو ذوب کنید. بیش از 30 تا 40 ثانیه طول نمی کشد. کنار بگذارید.

در یک بشقاب کوچک، رنگ های خوراکی پودر شده را اضافه کنید. امروز من از سبز و آبی استفاده کردم اما شما می توانید از یک یا چند رنگ استفاده کنید.

نکته حرفه ای – مطمئن شوید که از رنگ های روشن استفاده کنید که با رنگ شکلات ترکیب زیبایی را پدید بیاورند.

یک قاشق غذاخوری کره کاکائو در بشقاب بین رنگ ها اضافه کنید. با استفاده از یک قلم موی نرم، یک رنگ را با کره کاکائو ترکیب کنید. یک خمیر غلیظ درست کنید و رنگ را در هر حفره قالب بنبن بمالید. سپس همین کار را با رنگ دوم مطابق تصویر انجام دهید.

نکته حرفه ای – تکنیکی که ما در اینجا استفاده کردیم این دو رنگ را با هم ترکیب می کند. اما می توانید رنگ اول را نیز انجام دهید و قالب را به مدت 10 دقیقه سرد کنید. سپس، رنگ دوم را انجام دهید. این باعث می شود که دو رنگ با هم ترکیب نشوند.

قالب بن بن را به مدت 10 دقیقه در یخچال قرار دهید تا کره کاکائو خودش را بگیرد.

 

شکلات تمپرینگ

 

بن بن مغزدار 6

 

از یک کاسه مخصوص مایکروویو، کاردک یا قاشق ضد حرارت و دماسنج استفاده کنید.

نکته حرفه ای – من دوست دارم از کاسه های پلاستیکی یا سیلیکونی استفاده کنم زیرا گرما را در خود نگه نمی دارند. این کار باعث می شود که شکلات را راحت تر سرد کنید.

شکلات را به قطعات کوچک و به اندازه خرد کنید. ⅔ شکلات را در یک کاسه بریزید. شکلات باقی مانده را به قطعات کوچکتر خرد کرده و کنار بگذارید.

 

بن بن مغزدار 6

 

نکته حرفه ای – امروز از شکلات تخته ای کوچک یا شکلات سکه ای استفاده می کنم. بنابراین، من آنها را بدون خرد کردن ذوب کردم. اما قسمتی را که کنار گذاشته ام را خرد کردم تا در ترکیب آنها استفاده کنم.

دسته بزرگ شکلات را در مایکروویو قرار دهید و از 30 ثانیه با حرارت بالا شروع کنید. سپس آن را از مایکروویو خارج کرده و با کفگیر یا قاشق هم بزنید.

نکته حرفه ای – شکلات دست نخورده به نظر می رسد، انگار که ذوب نشده است، اما هنوز می خواهید آن را هم بزنید.

سپس آن را دوباره در مایکروویو قرار دهید و 20 ثانیه دیگر به آن فرصت دهید. بردارید و دوباره هم بزنید. و در صورت لزوم، آن را به مدت 10 ثانیه در مایکروویو قرار دهید تا ذوب شود اما از 110 درجه فارنهایت/43 درجه سانتیگراد (حداکثر 115 درجه فارنهایت/46 درجه سانتیگراد) فراتر نرود.

نکته حرفه ای – مطمئن شوید که خوب هم بزنید، ممکن است شکلات به نظر برسد که کاملا ذوب نشده است، اما حرارت موجود در شکلات اغلب به اندازه ای است که شکلات باقی مانده را ذوب کنید.

حالا باقیمانده شکلات ذوب نشده را به کاسه اضافه کنید و مدام هم بزنید.

نکته حرفه ای – شکلات با سرد شدن غلیظ می شود و براق و صاف می شود.

به هم زدن ادامه دهید تا دمای شکلات به 90 درجه فارنهایت/32 درجه سانتیگراد برای شکلات تلخ، 86 درجه فارنهایت/30 درجه سانتیگراد برای شکلات شیری و 84 درجه فارنهایت/28 درجه سانتیگراد برای شکلات سفید کاهش یابد.

نکته حرفه ای – رسیدن به دما مهم است.

شکلات شما اکنون باید حالت عادی داشته باشد.

نکته حرفه ای – می توانید با پخش کردن کمی شکلات روی کاغذ روغنی، حالت شکلات را تست کنید. باید ظرف 3 دقیقه در دمای اتاق تنظیم شود. باید براق و بدون رگه باشد.

 

طرز تهیه شکلات مغزدار

 

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

 

پوسته بن بن – شکلات های تمپر شده را داخل قالب بریزید. چند بار روی آن ضربه بزنید تا هرگونه حباب هوا از بین برود. بعد از حدود 30 ثانیه تا یک دقیقه، قالب را روی کاسه یا میز برگردانید و اجازه دهید همه شکلات ها به آرامی قالب را خالی کنند.

نکته حرفه ای – وقتی شکلات می چکد احساس می شود قالب خالی است اما این دقیقا همان چیزی است که ما می خواهیم – یک پوسته ضخیم خوب. همانطور که در ویدیو نشان داده شده است، قالب ها را در حین حرکت خراش دهید تا چیزها کمتر به هم بریزند.

روی قالب را بتراشید تا از صافی لبه بالایی روی بن بن ها اطمینان حاصل کنید. سپس قالب را به مدت 10 دقیقه در یخچال بگذارید تا خنک شود.

نکته حرفه ای – مهم است که پوسته ها را فقط به مدت 10 دقیقه یا تا زمانی که شکلات تازه سفت شود اما کاملاً خشک نشود، خنک کنید. در غیر این صورت، پوسته ها موقع پر کردن مغز با مشکل مواجه خواهند شد.

پس از 10 دقیقه، گاناش را در هر حفره قالب با قیف پر کنید. روی قالب ضربه بزنید تا به ته نشین شدن گاناش کمک کنید و هر حباب هوا را از بین ببرید.

نکته حرفه ای – اگر فیلینگ خیلی مایع است، قالب را به مدت 10 دقیقه در یخچال قرار دهید یا حداقل تا زمانی که فیلینگ روی آن ببندد. این گاناش به گونه ای تنظیم شده است که نیازی به سرد کردن ندارد.

باقیمانده شکلات تمپر شده را در یک کیسه قیف بریزید و یک سوراخ کوچک در نوک آن ایجاد کنید. سپس شکلات را روی هر پرکننده داخل قالب بزنید. پس از اتمام، شکلات اضافی را دوباره داخل کاسه بتراشید تا سطح صاف و تمیزی داشته باشید.

نکته حرفه ای – مطمئن شوید که یک سوراخ کوچک در کیسه قیف ایجاد کرده اید. در غیر این صورت، کنترل شکلات دشوار خواهد بود. لوله‌کشی شکلات باعث می‌شود که فیلینگ در جای خود بماند و به هم ریختگی و نشت بسیار کمتری ایجاد شود.

قالب را در یخچال قرار دهید و تا زمانی که شکلات سفت شود خنک کنید و از قالب جدا کنید.

نکته حرفه ای – با نگاه کردن به پشت قالب متوجه خواهید شد که چه زمانی شکلات از قالب جدا می شود. اما مطمئن شوید که آنها را نزدیک میز برگردانید تا نیفتند و نشکنند.

برای جدا کردن بن بن ها از قالب ،  کافی است آن ها را روی یک میز یا سطح صاف برعکس کنید. ممکن است لازم باشد چند ضربه بزنید تا برخی از آنها از قالب خارج شوند.

نکته حرفه ای – در صورت لزوم، لبه های بن بن ها را با انگشتان خود تمیز کنید تا ظاهری مرتب تر داشته باشید.

 

فیلم طرز تهیه شکلات بن بن

 

 

 

آبنبات بن بن

 

همانطور که می دانید آبنبات بن بن در اصطلاح به آبنبات های ترد و میوه ای می گویند. آبنبات بن بن معمولا در طعم های مختلفی در بازار موجود می باشد.

آبنبات بن بن مکیدنی است و باید در دهان برای نگه داشت نه طعم و مزه آن را بخوبی چشید.

طرز تهیه آبنبات بن بن خود یک بحث مفصلی دارد که بزودی برای شما آموزش کامل آبنبات بن بن را تهیه خواهم کرد.

آبنبات بن بن معمولا در سایزهای کوچک درست می شود تا بتوان آبنبات بن بن را در دهان براحتی نگه داشت و مکید.

 

 

شکلات بن بن طلایی

 

شکلات بن بن طلایی طبق دستور بالا درست می شود و تنها تفاوت شکلات بن بن طلایی با شکلات بن بن این است که روی پوسته شکلات بن بن مغز دار را با رنگ طلایی یا ورقه طلا تزیین می کنیم.

بعد از اینکه شکلات را آماده کردیم برای ریختن داخل قالب ها قبل از این عمل باید داخل قالب را با یک برش با سلیقه ی خودمان با رنگ طلایی رنگ می کنیم و هر طرحی که خواستیم با رنگ ایجاد می کنیم بعد از چند دقیقه که رنگ خشک شد نوبت شکلات می باشد که داخل قالب بریزیم.مراحل بعدی را طبق دستور بالا ادامه می دهیم.

 

البته می توان رنگ طلایی را بعد از اینکه شکلات را از قالب در آوردیم با ایربرش یا برش پاشید تا روی شکلات طلایی رنگ شود.

 

اگر شما در نظر دارید شکلات خود را با ورقه طلایی تزیین کنید باید بعد از اینکه شکلات  از قالب در آمد ورقه های طلا را به اندازه های کوچک برش دهید و روی شکلات بگذارید . البته می توانید شکلات را بطور کامل با ورقه های طلایی بپوشانید.

این دقیقا به سلیقه شما بستگی دارد.

 

طرز تهیه شکلات های فانتزی

 

طرز تهیه شکلات مغزدار را در بالا آموختید شما با قالب های متنوع و رنگ آمیزی جذاب ، شکلات های فانتزی تهیه کنید.

طرز تهیه شکلات های فانتزی دقیقا مانند طرز تهیه شکلات مغزدار می باشد با این فرق که قالب و رنگ آمیزی جذابی انتخاب کنید و داخل مغز آن از مغز بادام و پسته و گردو استفاده کنید.

 

 

شکلات بن بن عسلی

 

شکلات بن بن عسلی نیز دقیقا با طرز تهیه شکلات بن بن یکی می باشد . شما در دستور گاناش که در بالا آمده مقداری عسل اضافه کنید تا شکلات بن بن عسلی خوشمزه برای شما ایجاد کند.

 

 

 

 

بازگشت به لیست