آموزش دسر

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار [ آموزش جامع و تصویری ]

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار [ آموزش جامع و تصویری ] را در این مقاله بصورت متنی ، تصویری و با فیلم آموزش خواهید دید. حتما تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

 

این بن بن های شکلاتی زیبا با شکلات تلخ درست شده و با گاناش شکلات شیری خوشمزه پر شده است. این تکنیک آسان برای رنگ آمیزی پوسته های کره کاکائو آنقدر چشمگیر است که هیچ کس باور نمی کند که این پوسته های خانگی هستند.

 

طرز تهیه بن بن شکلاتی مغزدار

 

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

 

آنها با گاناش شکلاتی خوشمزه پر شده اند. من از شکلات تلخ  برای قسمت بیرونی استفاده می کنم، بنابراین پر کردن شکلات شیری ترکیب باورنکردنی ایجاد می کند.

در آموزش طرز تهیه شکلات بن بن ، اول با تمپرینگ شکلات آشنا خواهید شد  سپس نحوه رنگ آمیزی قالب ها با کره کاکائو را هم به شما آموزش می دهم. و در حالی که شکلات بسیار عالی می باشد، این تکنیک به طرز شگفت آوری آسان و ساده است.

علاوه بر این، این شکلات ها هدایای عالی برای خانواده و دوستان هستند. بنابراین، این یک راه عالی برای تحت تاثیر قرار دادن مهارت های شکلات سازی شما است.

 

طرز تهیه شکلات بن بن از دو جزء مهم تشکیل شده است 

 

لایه بیرونی – ما از شکلات تلخ کاور استفاده می کنیم

 

مغز بن بن با گاناش شکلات شیری و خامه فرم گرفته  البته گزینه برای مغز بن بن ها زیاد است.

 

انتخاب شکلات – البته، هر چه شکلات کیفیت بهتری داشته باشد، بنبون بهتری خواهد داشت.

 

همچنین من از شکلات تلخ برای لایه بیرونی ها و از شکلات شیری برای فیلینگ گاناش استفاده می کنم.

کره کاکائو – برای رنگ آمیزی خوراکی در قالب ها از کره شکلاتی استفاده می کنیم. کره کاکائو را می توانید در لوازم حاج مهدی تهیه بفرمایید.

خامه – از خامه پرچرب استفاده کنید که کمتر از 38٪ نباشد. در غیر این صورت، به پر کردن بیش از حد روان خواهد بود.

رنگ‌ها – از رنگ‌های خوراکی پودری استفاده می‌کنیم که با کره کاکائو مخلوط می‌شوند تا خمیر درست شود. شما می توانید این را در فروشگاه لوازم قنادی حاج مهدی خریداری کنید.

 
نکاتی که باید رعایت کنید:

 

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

 

هنگام آب کردن شکلات از کاسه های پلاستیکی یا سیلیکونی استفاده کنید. برخلاف فلز و شیشه، اینها گرما را در خود نگه نمی دارند، بنابراین فرآیند تمپر کردن شکلات بسیار سریعتر است. در غیر این صورت، شکلات بیشتر طول می کشد تا در کاسه های فلزی/شیشه ای گرم خنک شود.

قالب – من دوست دارم از قالب های پلی کربنات با کیفیت خوب استفاده کنم زیرا استفاده از آنها آسان است و خم نمی شوند. در حالی که می‌توانید از قالب‌های سیلیکونی نیز استفاده کنید، اما خیلی نرم هستند، به آسانی بر نمی گردند. قالب های پلاستیکی یک بار مصرف نیز کار می کنند اما درخشندگی که قالب های پلی کربنات به شکلات می دهند را ندارند.

 

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

 

دماسنج – دماسنج مایعات یک دماسنج حرفه ای می باشد. برای تهیه یک دماسنج مایعات با کیفیت و با قیمت خوب به قسمت دماسنج مایعات لوازم قنادی حاج مهدی مراجعه کنید.

 

فیلینگ گاناش شکلاتی

 

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

 

شکلات و خامه را در یک کاسه قابل استفاده در مایکروویو ترکیب کنید. یک دقیقه در مایکروویو با حرارت بالا ذوب کنید.

نکته حرفه ای – در غیر این صورت، خامه را در قابلمه ای گرم کنید و خامه داغ را روی شکلات بریزید. حرارت داخل خامه باید شکلات را آب کند.

بگذارید 2 دقیقه بماند. سپس، هم بزنید تا ترکیب شوند. و اگر هنوز شکلات ذوب نشده دارید، در مایکروویو با فواصل 10 تا 20 ثانیه حرارت دهید تا کاملا ذوب شود.

نکته حرفه ای – اجازه دهید خامه و شکلات به مدت 2 دقیقه استراحت کنند، کمک می کند تا حرارت حاصل از خامه، شکلات را به طور یکنواخت و راحت آب کند.

سپس از مخلوط کن دستی برای هم زدن شکلات استفاده کنید. روی آن را با پلاستیک بپوشانید و بگذارید در یخچال بماند تا خودش را بگیرد. معمولاً حدود 2 ساعت اما می توانید تا 2 روز در یخچال بگذارید.

نکته حرفه ای – زدن گاناش باعث هوادهی گاناش و روشن تر شدن رنگ آن می شود. همچنین، فیلینگ رنگ روشن تضاد خوبی با شکلات تیره ایجاد می کند.

پس از آماده شدن برای استفاده، گاناش را به قیف شیرینی پزی انتقال دهید. هنگامی که آماده قیف زنی هستید، یک سوراخ کوچک در انتهای آن برش دهید.

 

رنگ آمیزی قالب های بن بن

 

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

 

کره کاکائو را در یک کاسه قابل استفاده در مایکروویو ذوب کنید. بیش از 30 تا 40 ثانیه طول نمی کشد. کنار بگذارید.

در یک بشقاب کوچک، رنگ های خوراکی پودر شده را اضافه کنید. امروز من از سبز و آبی استفاده کردم اما شما می توانید از یک یا چند رنگ استفاده کنید.

نکته حرفه ای – مطمئن شوید که از رنگ های روشن استفاده کنید که با رنگ شکلات ترکیب زیبایی را پدید بیاورند.

یک قاشق غذاخوری کره کاکائو در بشقاب بین رنگ ها اضافه کنید. با استفاده از یک قلم موی نرم، یک رنگ را با کره کاکائو ترکیب کنید. یک خمیر غلیظ درست کنید و رنگ را در هر حفره قالب بنبن بمالید. سپس همین کار را با رنگ دوم مطابق تصویر انجام دهید.

نکته حرفه ای – تکنیکی که ما در اینجا استفاده کردیم این دو رنگ را با هم ترکیب می کند. اما می توانید رنگ اول را نیز انجام دهید و قالب را به مدت 10 دقیقه سرد کنید. سپس، رنگ دوم را انجام دهید. این باعث می شود که دو رنگ با هم ترکیب نشوند.

قالب بن بن را به مدت 10 دقیقه در یخچال قرار دهید تا کره کاکائو خودش را بگیرد.

 

شکلات تمپرینگ

 

بن بن مغزدار 6

 

از یک کاسه مخصوص مایکروویو، کاردک یا قاشق ضد حرارت و دماسنج استفاده کنید.

نکته حرفه ای – من دوست دارم از کاسه های پلاستیکی یا سیلیکونی استفاده کنم زیرا گرما را در خود نگه نمی دارند. این کار باعث می شود که شکلات را راحت تر سرد کنید.

شکلات را به قطعات کوچک و به اندازه خرد کنید. ⅔ شکلات را در یک کاسه بریزید. شکلات باقی مانده را به قطعات کوچکتر خرد کرده و کنار بگذارید.

 

بن بن مغزدار 6

 

نکته حرفه ای – امروز از شکلات تخته ای کوچک یا شکلات سکه ای استفاده می کنم. بنابراین، من آنها را بدون خرد کردن ذوب کردم. اما قسمتی را که کنار گذاشته ام را خرد کردم تا در ترکیب آنها استفاده کنم.

دسته بزرگ شکلات را در مایکروویو قرار دهید و از 30 ثانیه با حرارت بالا شروع کنید. سپس آن را از مایکروویو خارج کرده و با کفگیر یا قاشق هم بزنید.

نکته حرفه ای – شکلات دست نخورده به نظر می رسد، انگار که ذوب نشده است، اما هنوز می خواهید آن را هم بزنید.

سپس آن را دوباره در مایکروویو قرار دهید و 20 ثانیه دیگر به آن فرصت دهید. بردارید و دوباره هم بزنید. و در صورت لزوم، آن را به مدت 10 ثانیه در مایکروویو قرار دهید تا ذوب شود اما از 110 درجه فارنهایت/43 درجه سانتیگراد (حداکثر 115 درجه فارنهایت/46 درجه سانتیگراد) فراتر نرود.

نکته حرفه ای – مطمئن شوید که خوب هم بزنید، ممکن است شکلات به نظر برسد که کاملا ذوب نشده است، اما حرارت موجود در شکلات اغلب به اندازه ای است که شکلات باقی مانده را ذوب کنید.

حالا باقیمانده شکلات ذوب نشده را به کاسه اضافه کنید و مدام هم بزنید.

نکته حرفه ای – شکلات با سرد شدن غلیظ می شود و براق و صاف می شود.

به هم زدن ادامه دهید تا دمای شکلات به 90 درجه فارنهایت/32 درجه سانتیگراد برای شکلات تلخ، 86 درجه فارنهایت/30 درجه سانتیگراد برای شکلات شیری و 84 درجه فارنهایت/28 درجه سانتیگراد برای شکلات سفید کاهش یابد.

نکته حرفه ای – رسیدن به دما مهم است.

شکلات شما اکنون باید حالت عادی داشته باشد.

نکته حرفه ای – می توانید با پخش کردن کمی شکلات روی کاغذ روغنی، حالت شکلات را تست کنید. باید ظرف 3 دقیقه در دمای اتاق تنظیم شود. باید براق و بدون رگه باشد.

 

طرز تهیه شکلات مغزدار

 

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار

 

پوسته بن بن – شکلات های تمپر شده را داخل قالب بریزید. چند بار روی آن ضربه بزنید تا هرگونه حباب هوا از بین برود. بعد از حدود 30 ثانیه تا یک دقیقه، قالب را روی کاسه یا میز برگردانید و اجازه دهید همه شکلات ها به آرامی قالب را خالی کنند.

نکته حرفه ای – وقتی شکلات می چکد احساس می شود قالب خالی است اما این دقیقا همان چیزی است که ما می خواهیم – یک پوسته ضخیم خوب. همانطور که در ویدیو نشان داده شده است، قالب ها را در حین حرکت خراش دهید تا چیزها کمتر به هم بریزند.

روی قالب را بتراشید تا از صافی لبه بالایی روی بن بن ها اطمینان حاصل کنید. سپس قالب را به مدت 10 دقیقه در یخچال بگذارید تا خنک شود.

نکته حرفه ای – مهم است که پوسته ها را فقط به مدت 10 دقیقه یا تا زمانی که شکلات تازه سفت شود اما کاملاً خشک نشود، خنک کنید. در غیر این صورت، پوسته ها موقع پر کردن مغز با مشکل مواجه خواهند شد.

پس از 10 دقیقه، گاناش را در هر حفره قالب با قیف پر کنید. روی قالب ضربه بزنید تا به ته نشین شدن گاناش کمک کنید و هر حباب هوا را از بین ببرید.

نکته حرفه ای – اگر فیلینگ خیلی مایع است، قالب را به مدت 10 دقیقه در یخچال قرار دهید یا حداقل تا زمانی که فیلینگ روی آن ببندد. این گاناش به گونه ای تنظیم شده است که نیازی به سرد کردن ندارد.

باقیمانده شکلات تمپر شده را در یک کیسه قیف بریزید و یک سوراخ کوچک در نوک آن ایجاد کنید. سپس شکلات را روی هر پرکننده داخل قالب بزنید. پس از اتمام، شکلات اضافی را دوباره داخل کاسه بتراشید تا سطح صاف و تمیزی داشته باشید.

نکته حرفه ای – مطمئن شوید که یک سوراخ کوچک در کیسه قیف ایجاد کرده اید. در غیر این صورت، کنترل شکلات دشوار خواهد بود. لوله‌کشی شکلات باعث می‌شود که فیلینگ در جای خود بماند و به هم ریختگی و نشت بسیار کمتری ایجاد شود.

قالب را در یخچال قرار دهید و تا زمانی که شکلات سفت شود خنک کنید و از قالب جدا کنید.

نکته حرفه ای – با نگاه کردن به پشت قالب متوجه خواهید شد که چه زمانی شکلات از قالب جدا می شود. اما مطمئن شوید که آنها را نزدیک میز برگردانید تا نیفتند و نشکنند.

برای جدا کردن بن بن ها از قالب ،  کافی است آن ها را روی یک میز یا سطح صاف برعکس کنید. ممکن است لازم باشد چند ضربه بزنید تا برخی از آنها از قالب خارج شوند.

نکته حرفه ای – در صورت لزوم، لبه های بن بن ها را با انگشتان خود تمیز کنید تا ظاهری مرتب تر داشته باشید.

 

فیلم طرز تهیه شکلات بن بن

 

 

 

آبنبات بن بن

 

همانطور که می دانید آبنبات بن بن در اصطلاح به آبنبات های ترد و میوه ای می گویند. آبنبات بن بن معمولا در طعم های مختلفی در بازار موجود می باشد.

آبنبات بن بن مکیدنی است و باید در دهان برای نگه داشت نه طعم و مزه آن را بخوبی چشید.

طرز تهیه آبنبات بن بن خود یک بحث مفصلی دارد که بزودی برای شما آموزش کامل آبنبات بن بن را تهیه خواهم کرد.

آبنبات بن بن معمولا در سایزهای کوچک درست می شود تا بتوان آبنبات بن بن را در دهان براحتی نگه داشت و مکید.

 

 

شکلات بن بن طلایی

 

شکلات بن بن طلایی طبق دستور بالا درست می شود و تنها تفاوت شکلات بن بن طلایی با شکلات بن بن این است که روی پوسته شکلات بن بن مغز دار را با رنگ طلایی یا ورقه طلا تزیین می کنیم.

بعد از اینکه شکلات را آماده کردیم برای ریختن داخل قالب ها قبل از این عمل باید داخل قالب را با یک برش با سلیقه ی خودمان با رنگ طلایی رنگ می کنیم و هر طرحی که خواستیم با رنگ ایجاد می کنیم بعد از چند دقیقه که رنگ خشک شد نوبت شکلات می باشد که داخل قالب بریزیم.مراحل بعدی را طبق دستور بالا ادامه می دهیم.

 

البته می توان رنگ طلایی را بعد از اینکه شکلات را از قالب در آوردیم با ایربرش یا برش پاشید تا روی شکلات طلایی رنگ شود.

 

اگر شما در نظر دارید شکلات خود را با ورقه طلایی تزیین کنید باید بعد از اینکه شکلات  از قالب در آمد ورقه های طلا را به اندازه های کوچک برش دهید و روی شکلات بگذارید . البته می توانید شکلات را بطور کامل با ورقه های طلایی بپوشانید.

این دقیقا به سلیقه شما بستگی دارد.

 

طرز تهیه شکلات های فانتزی

 

طرز تهیه شکلات مغزدار را در بالا آموختید شما با قالب های متنوع و رنگ آمیزی جذاب ، شکلات های فانتزی تهیه کنید.

طرز تهیه شکلات های فانتزی دقیقا مانند طرز تهیه شکلات مغزدار می باشد با این فرق که قالب و رنگ آمیزی جذابی انتخاب کنید و داخل مغز آن از مغز بادام و پسته و گردو استفاده کنید.

 

 

شکلات بن بن عسلی

 

شکلات بن بن عسلی نیز دقیقا با طرز تهیه شکلات بن بن یکی می باشد . شما در دستور گاناش که در بالا آمده مقداری عسل اضافه کنید تا شکلات بن بن عسلی خوشمزه برای شما ایجاد کند.

 

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “طرز تهیه شکلات بن بن مغزدار [ آموزش جامع و تصویری ]

 1. avagmaSax گفت:

  The clinic is in the process of switching over from Kettering Reproductive to UC Health so it is currently a little disorganized with the change over cialis without a doctor’s prescription Rationally derived drug combinations with the novel Mcl 1 inhibitor EU 5346 in breast cancer

 2. медицинская справка 2023

 3. Every weekend i used to visit this website, as i want enjoyment, as this this website conations truly good funny stuff too.

 4. bezogoroda.ru گفت:

  Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to peer more posts like this .

 5. I am extremely inspired together with your writing skills and alsowell as with the layout for your blog. Is this a paid topic or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to peer a nice blog like this one nowadays..

 6. Excellent post. I am going through a few of these issues as well..

 7. Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 8. daachka.ru گفت:

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 9. nadachee.ru گفت:

  It’s going to be end of mine day, but before finish I am reading this enormous article to increase my experience.

 10. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 11. Jurneva گفت:

  cialis buy In some embodiments, the cells are contacted with the tissue or organ

 12. Hello there! This article couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will forward this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Many thanks for sharing!

 13. Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.

 14. It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I have read this submit and if I may just I wish to recommend you few fascinating things or suggestions. Perhaps you could write next articles relating to this article. I want to read more things approximately it!

 15. mvqKWu گفت:

  Treatment of Kawasaki syndrome a comparison of two dosage regimens of intravenously administered immune globulin buy cialis online us

 16. daachkaru گفت:

  Useful info. Fortunate me I found your web site by chance, and I am surprised why this coincidence did not happened in advance! I bookmarked it.

 17. xx janwar video گفت:

  I believe what you postedwrotethink what you postedwrotesaidbelieve what you postedwrotebelieve what you postedtypedWhat you postedwrotesaid was very logicala ton of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get people’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You might peek at Yahoo’s home page and watch how they createwrite post headlines to get viewers interested. You might add a video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier.

 18. sadounik.ru گفت:

  I am curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?

 19. Правильный частный эромассаж в Москве база массажа

 20. wwww xxxx p گفت:

  Hi, i feel that i saw you visited my blog so i got here to go back the want?.I am trying to in finding things to improve my website!I assume its good enough to use some of your concepts!!

 21. I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this site is in fact good.

 22. Hey! I know this is somewhat off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a massive amount work? I’m completely new to writing a blog but I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 23. What’s up everyone, it’s my first visit at this site, and article is actually fruitful designed for me, keep up posting such articles.

 24. I simply could not leave your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply in your visitors? Is going to be back regularly in order to check up on new posts

 25. Hi, after reading this awesome article i am also happy to share my familiarity here with mates.

 26. daachka.ru گفت:

  I enjoy reading through a post that will make people think. Also, thank you for allowing for me to comment!

 27. bezogoroda.ru گفت:

  Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say fantastic blog!

 28. What a data of un-ambiguity and preserveness of precious experience regarding unexpected feelings.

 29. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 30. Effit گفت:

  Almost all of the top online casinos that accept Canadian players offer some form of mobile casino, usually in the form of a responsive version of their main site. Just pick any of the sites that we recommend for players in Canada, double check that you can play using your mobile, and you can start playing in a matter of minutes. Remember that the bonus plus the initial deposit amount must be wagered 40 times before cashing out. This requirement should be fulfilled within 21 days of claiming the offer. Don’t forget that not all games have the same wagering contribution. Further details about this promotion can be found in the casino’s terms and conditions. Legzo Casino is an innovative gambling site and you can try it out with 50 Free Spins No Deposit – you just need to use our bonus code “ALLGEMCASINOS” to trigger this offer, and then Free Spins will be added on “Candy Monsta” video slot from BGaming.
  https://midi.org/midi/forum/profile/123854-ahinslimet1983
  This is a progressive jackpot version of the standard Lucky Ladies side bet. It requires a $1 wager to participate (optional, of course). To release the entire jackpot, you’ll need to be dealt a pair of Queens, both being Hearts, and the dealer needs to have a Blackjack in Hearts. If you get a pair of Queen Hearts and the dealer has any other suited blackjack (not hearts), you’ll receive 25% of the jackpot. And finally, receiving two Queen of Hearts when the dealer has any non-suited blackjack delivers 5% of the jackpot. Our manager will reach out to you within the next 24 business hours. •Player must place a main blackjack bet in order to play the Lucky Lucky® bonus wager The following table is an analysis of pay table 8 with six decks.

 31. sadovoe-tut.ru گفت:

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any techniques to help protect against content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 32. agrosadovnik.ru گفت:

  Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 33. It’s difficult to find knowledgeable people for this topic, but you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 34. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 35. I am actually happy to read this webpage posts which contains plenty of helpful information, thanks for providing these data.

 36. ogorodkino.ru گفت:

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 37. Do you have a spam issue on this website; I also
  am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have
  developed some nice methods and we are looking to trade methods with others, please shoot
  me an email if interested.

 38. Everything is very open with a very clear description of the issues. It was truly informative. Your website is very useful. Thanks for sharing!

 39. indexing page گفت:

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes which will make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

 40. I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 41. infoda4nik.ru گفت:

  Pretty component of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing for your augment or even I achievement you get entry to consistently rapidly.

 42. Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 43. Simply wish to say your article is as amazing. The clearness on your submit is simply cool and i can think you are knowledgeable in this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to stay up to date with imminent post. Thank you one million and please keep up the rewarding work.

 44. Awesome! Its truly awesome article, I have got much clear idea concerning from this article.

 45. חשפניות گفت:

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thanks a lot!

 46. חשפניות گفت:

  Hi there, yeah this post is actually good and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.

 47. חשפניות گفت:

  Hey there! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 48. I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this site is truly pleasant.

 49. חשפניות گفت:

  Wonderful site you have here but I was curious if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get responses from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks a lot!

 50. Ahaa, its pleasant conversation concerning this piece of writing here at this weblog, I have read all that, so now me also commenting here.

 51. חשפניות گفت:

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for ages and yours is the best I have came upon so far. However, what concerning the conclusion? Are you positive concerning the source?

 52. I savor, cause I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 53. After looking into a few of the blog articles on your website, I truly like your way of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know how you feel.

 54. Hello, after reading this remarkable article i am too glad to share my experience here with friends.

 55. obviously like your web-site however you need to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth then again I will certainly come back again.

 56. lix گفت:

  Kromě toho nové nabídky spiny zdarma za registraciu nyní hráče příliš neomezují ve výběru her, ve kterých je můžete utratit. Proto dnes můžete téměř ve všech provozovnách utratit freespiny v jakékoli herní nabídce. Navíc je zde méně sázkových požadavků, takže se šance na vrácení peněz jen zvyšuje. Neměli byste se také rozhodnout pro více freespinů, když je počet her omezen, protože tak si můžete vychutnat rozmanitost automaty online free spins a vybrat si hru s větší šancí na výhru, než se spokojit s jednou. 50 free spins no deposit je typem casino czk no deposit bonus. Termín „roztočení zdarma“ označuje jedno roztočení válce, za které nemusíte platit. Jedná se o velmi oblíbený a poměrně častý bonus. Když získáte 50 roztočení zdarma bez vkladu, můžete si užít hazardní hry a zároveň získat šanci vyhrát skutečné peněžní ceny. Obecně platí, že bez ohledu na počet roztočení zdarma je tento typ bonusu v podstatě stejný.
  https://mega-wiki.win/index.php?title=Blackjack_bonus
  © Copyright 2013-2021. Společnost Netera Systems s.r.o. je zapsána v registru České národní banky, orgánu vykonávající dohled nad finančním trhem, je oprávněna vydávat elektronické peníze a poskytovat platební služby, které se netýkají elektronických peněz ve smyslu zákona č. 370 2017 Sb. o platebním styku. Seznamu regulovaných a registrovaných subjektů. Mobilní vklad prochází přes servisní službu M-PLATBY, která zahrnuje veškeré technické zázemí platebních brán všech operátorů v ČR. Znamená to tak, že je úplně jedno, jestli vlastníte SIM kartu od O2, T-Mobile nebo Vodafone, u Betoru můžete vložit peníze SMSkou bez problému. Ač je Betor vklad přes SMS velmi jednoduchá záležitost, ale i přesto pro vás máme postup, se kterým zvládnete poslat peníze na váš hráčský účet do pár minut.

 57. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 58. Greetings! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog
  looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to
  find a template or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any recommendations, please share.
  Cheers!

 59. We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole community might be grateful to you.

 60. It’s not my first time to go to see this site, i am visiting this web site dailly and take good information from here everyday.

 61. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 62. Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thanks

 63. In fact no matter if someone doesn’t know after that its up to other people that they will help, so here it happens.

 64. стяжка گفت:

  Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обращайтесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 65. снабжение строительства москва

 66. Конструктивно стабилизатор напряжения “Штиль” выполнен в виде настенного блока с табло индикации на передней панели, одной розеткой евростандарта на боковой панели, выключателем сети и автоматическим предохранителем на нижней панели, для подключения к сети имеется кабель с вилкой евростандарта.

  стабилизаторы напряжения http://stabrov.ru.

 67. glavdachnik.ru گفت:

  It’s going to be finish of mine day, but before end I am reading this impressive article to increase my experience.

 68. Hey there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 69. I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its really really pleasant piece of writing on building up new blog.

 70. It’s remarkable in favor of me to have a web site, which is useful designed for my knowledge. thanks admin

 71. bitokvesnuhin گفت:

  Ищете профессионалов для механизированной штукатурки стен в Москве? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предлагаем услуги по машинной штукатурке стен любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 72. Wow, this piece of writing is good, my sister is analyzing these things, so I am going to let know her.

 73. autocad گفت:

  Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 74. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back once again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 75. Hi there all, here every one is sharing such knowledge, so it’s pleasant to read this blog, and I used to go to see this website daily.

 76. tuS گفت:

  Cryptocurrency exchanges offer similar services, but differ in a few key ways – mainly fees, the range of cryptos available and payment methods. You can use our table to compare the features of popular cryptocurrency exchanges available in to help you choose the one that’s right for you. Ensure you have the total amount essential for the trade and send cryptocurrencies to the virtual wallet address displayed on your android or iOS. In 2018, Bitcoin SV (BSV) split from Bitcoin Cash (BCH), creating its own path. Now, BSV has become a significant player alongside Bitcoin and Bitcoin Cash. Surprisingly, within just eight days, BSV’s value doubled from a low of $27 on June 23rd and managed to recover over 55%, reaching $43. The price of Bitcoin SV (bsv) today is $31.00 USD, which has decreased by -1.00% over the last 24 hours. The 24 Hour Trading Volume of Bitcoin SV is $19.00
  https://thegadgetflow.com/user/p6yimyi073/
  Tether USD As Binance, the world’s largest crypto exchange by trading volume, faces scrutiny from global regulators, its approval by El Salvador’s central bank and National Commission of Digital Assets represents a step forward for the embattled company, even as it’s forced out of other jurisdictions. Once in power, he quickly dealt well with the pandemic, securing vaccine supplies and setting up vaccination centers much faster than neighboring countries in Central America. But crucially, he also managed to bring down the country’s gang-driven murder rate – one of the world’s highest – by a staggering 67%. Early on, his crime fight was helped by pandemic lockdowns, and there were whispers that he might even have made a shadowy truce with the country’s powerful gangs. But more recently, he’s used drastic emergency powers that give the police broad leeway to arrest people, particularly in poorer areas where gangs thrive.

 77. Hurrah! At last I got a website from where I can truly take useful information regarding my study and knowledge.

 78. Hi there to every one, since I am really keen of reading this blog’s post to be updated daily. It includes nice stuff.

 79. Hello! I’ve been following your weblog for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Lubbock Tx! Just wanted to mention keep up the great job!

 80. seo گفت:

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 81. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic blog!

 82. Every weekend i used to go to see this site, because i want enjoyment, since this this site conations really pleasant funny data too.

 83. If you want to improve your experience only keep visiting
  this web page and be updated with the latest gossip posted here.

 84. Autode kokkuost گفت:

  I feel this is one of the so much significant information for me. And i’m glad reading your article. However wanna observation on few basic things, The website taste is perfect, the articles is actually excellent : D. Just right process, cheers

 85. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my search for something relating to this.

 86. Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the ebook in it or something. I feel that you simply could do with some % to pressure the message house a bit, however other than that, this is great blog. A great read. I’ll definitely be back.

 87. Hi there, everything is going fine here and ofcourse every one is sharing data, that’s really fine, keep up writing.

 88. Hi, constantly i used to check webpage posts here early in the break of day, as i like to gain knowledge of more and more.

 89. tlovertonet گفت:

  hey there and thanks to your information – I have certainly picked up anything new from proper here. I did however experience several technical points the use of this website, since I skilled to reload the site many occasions previous to I may get it to load correctly. I had been puzzling over if your hosting is OK? No longer that I am complaining, but slow loading circumstances occasions will sometimes have an effect on your placement in google and could harm your high-quality ranking if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I’m including this RSS to my e-mail and can glance out for much more of your respective intriguing content. Make sure you replace this again soon..

 90. click over here گفت:

  Excellent post. I’m going through some of these issues as well..

 91. It’s in fact very complicated in this full of activity life to listen news on Television, so I only use internet for that reason, and get the newest
  information.

 92. ordenar imuran گفت:

  If you desire to improve your know-how just keep visiting this
  web site and be updated with the hottest information posted here.

 93. If some one needs to be updated with most up-to-date technologies afterward
  he must be pay a visit this web page and be up to date everyday.

 94. You ought to be a part of a contest for one of the finest websites on the web.
  I’m going to highly recommend this web site!

 95. daa4a.ru گفت:

  We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with helpful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole group will probably be grateful to you.

 96. Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 97. порно тв گفت:

  Wohh precisely what I was searching for, regards for putting up.
  My website: эротика массаж

 98. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 99. Roma گفت:

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and
  found that it is really informative. I am going to watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 100. I need to to thank you for this great read!! I absolutely loved every little bit of it.
  I have got you saved as a favorite to check out new stuff you
  post…

 101. Very good post.Really looking forward to read more. Great.
  My website: порно с училкой

 102. This site definitely has all of the information I needed about this subject
  My website: только русское порно

 103. Thanks-a-mundo for the post.Really thank you! Awesome.
  My website: russian teacher porn

 104. Respect to post author, some fantastic information
  My website: руспорно

 105. As a Newbie, I am always searching online for articles that can help me. Thank you
  My website: порно видео по принуждению русское

 106. I am incessantly thought about this, thanks for posting.
  My website: русское порно смотреть

 107. Respect to post author, some fantastic information
  My website: Чешское порно

 108. Hello, after reading this awesome piece of writing i am also delighted to share my know-how here with
  colleagues.

 109. Thanks-a-mundo for the post.Really thank you! Awesome.
  My website: порно секс дома

 110. Ponto IPTV a melhor programacao de canais IPTV do Brasil, filmes, series, futebol
  My website: порно home

 111. Major thanks for the article post. Much thanks again.
  My website: порно унижение мужчин

 112. Muchos Gracias for your article.Really thank you! Cool.
  My website: порно бухих баб

 113. This is a topic that is close to my heart… Take care! Where are your contact details though?

 114. A lot of blog writers nowadays yet just a few have blog posts worth spending time on reviewing.
  My website: русская анальная групповуха

 115. I reckon something truly special in this website.
  My website: порно шд

 116. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of your site
  is wonderful, as well as the content!

 117. I reckon something truly special in this website.
  My website: порно anal

 118. Ponto IPTV a melhor programacao de canais IPTV do Brasil, filmes, series, futebol
  My website: Порно крупным планом

 119. I’d have to test with you here. Which isn’t one thing I usually do! I get pleasure from studying a put up that will make individuals think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 120. I gotta favorite this site it seems very beneficial handy
  My website: сексвайф частное

 121. Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Appreciate it!

 122. As a Newbie, I am continuously exploring online for articles that can be of assistance to me.
  My website: показала маленькие сиськи

 123. Definitely, what a great blog and revealing posts, I definitely will bookmark your site. Best Regards!
  My website: Пикап порно

 124. I’m extremely pleased to discover this website. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!
  My website: порно девушка страпонит

 125. Wonderful article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

 126. Respect to post author, some fantastic information
  My website: БДСМ

 127. guziki گفت:

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 128. Very good post.Really looking forward to read more. Great.
  My website: армянские женщины порно

 129. Major thanks for the article post. Much thanks again.
  My website: парень трахнул сестру

 130. A round of applause for your article. Much thanks again.
  My website: трахнул сестренку

 131. I got what you intend,bookmarked, very decent website.
  My website: оргии зрелых

 132. I reckon something truly special in this website.
  My website: порно толстухи

 133. Respect to post author, some fantastic information
  My website: порно сестра сосет

 134. I am incessantly thought about this, thanks for posting.
  My website: секс видео русское

 135. A lot of blog writers nowadays yet just a few have blog posts worth spending time on reviewing.
  My website: порно пьяная мама

 136. I’m extremely pleased to discover this website. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!
  My website: трах в чулках

 137. Thank you ever so for you blog. Really looking forward to read more.
  My website: порно молодые казашки

 138. Thank you ever so for you blog. Really looking forward to read more.
  My website: porno milf

 139. As a Newbie, I am always searching online for articles that can help me. Thank you
  My website: засунул руку в пизду

 140. Wohh precisely what I was searching for, regards for putting up.
  My website: домашний анилингус

 141. I like this post, enjoyed this one regards for putting up. “I would sooner fail than not be among the greatest.” by John Keats.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *