آموزش دسر

طرز تهیه ژله خرده شیشه با بستنی [ آموزش تصویری و جامع ]

ژله خرده شیشه

طرز تهیه ژله خرده شیشه با بستنی [ آموزش تصویری و جامع ] را که  یک دسر رنگارنگ و خوشمزه است که می توانید با این رسپی ها برای خانواده درست کنید. تهیه آن بسیار آسان است و بچه ها آن را دوست دارند (من فکر می کنم بچه های ژله های آن را دوست دارند) . این دستور ساده، سرراست و آزمایش شده است (مثل همیشه). اگر می خواهید سفره شما رنگارنگ باشد، پس با این مقاله همراه باشید.

 معمولاً از این ژله برای مهمانی ها استفاده می کنند اما خانم ها در خانه و برای بچه هایشان این نوع از ژله را برای تهیه انتخاب می کنند. ژله خرده شیشه را می توان با شیر و یا بستنی تهیه کرد که در این مطلب از آموزش انواع دسر می خواهیم آموزش طرز تهیه ژله خرده شیشه با بستنی را قرار دهیم.

 

مواد لازم طرز تهیه ژله خرده شیشه

 

ژله خرده شیشه

ژله خرده شیشه

 

پودر ژله آلوئه ورا        ۲ بسته

پودر ژله رنگی از هر رنگی    به دلخواه

بستنی وانیلی       ۲ لیوان

آب جوش   ۳ یا ۴ لیوان

آب سرد      ۳ یا ۴ لیوان

 

روش تهیه ژله های رنگی

 

در اول کار به سراغ پودر ژله ها می رویم و هر کدام را طبق دستور با ۱ لیوان آب جوش ترکیب و به خوبی بهم زنید تا به خوبی حل شوند. بعد از این کار باید اینبار با یک لیوان آب سرد ترکیب کنید و بعد آنها را در یخچال قرار دهید تا ژله سفت شود.

این کار را برای هر یک از ژله های رنگی و بطور جداگانه این کار را تکرار کنید.

همین که حس کردید ژله ها آماده شده اند و به خوبی خود را گرفته اند آنها را از یخچال بیرون آورید. با استفاده از چاقو ژله ها به تکه های مربعی شکل برش بزنید. بهتر است  ژله های را در اندازه های مختلف برش بزنید.

ظرف ژله را که برای ژله خود در نظر گرفته ایدآورده و تکه های ژله را در آن بریزید. بهتر است که از قبل ظرف را کمی با پنبه نم دار کنید و از چند ساعت قبل آن را درون یخچال قرار داده دهید تا وقتی ژله ها را درون آن قرار می دهید به ظرف نچسبد. اگر زمان لازم برای قرار دادن ظرف در یخچال چند ساعت قبل را ندارید بهتر است نیم ساعت در فریزر قرار دهید.

 

روش تهیه ژله سفید آلوئه ورا

 

ژله خرده شیشه

ژله خرده شیشه

 

حالا نوبت ژله آلوئه ورا است. آنرا درون آب جوش حل نمایید. بجای استفاده از آب سرد از ۲ لیوان بستنی وانیلی استفاده کنید. باید در نظر داشته باشید که بستنی را نیم ساعت قبل از استفاده از فریزر  بیرون بیاورید. توجه کنید که بستنی باید نه شل باشد نه آنقدر سفت.

زمانی که بستنی را بتوان با چنگال هم زد یعنی  به دمای اتاق نزدیک شده و کفایت می کند.  منظور از دو لیوان بستنی وانیلی در مواد اولیه همان بستنی به دمای محیط رسیده  است.

مقداری از ژله بستنی را  درون ظرف ریخته و ظرف ژله را در یخچال بگذارید.

بعد از مدتی ظرف را از یخچال بیرون بیاورید و دوباره از ژله بستنی را داخل ظرف اضافه کنید. این کار را ۳ الی ۴ بار تکرار نمایید. با این روش ژله خرده شیشه با بستنی شما بخوبی شکل می گیرد.

 زمانیکه ژله خرده شیشه با بستنی کاملاً سفت شد آن را از قالب خود خارج کنید. حالا ژله خرده شیشه با بستنی ما برای مصرف کاملاً آماده شده است. می توانید آن را سرو نمایید.

 

فیلم طرز تهیه ژله خرده شیشه با شیر

 

 

اولین کاری که باید هنگام تهیه ژله خرده شیشه با شیر انجام دهید، تهیه ژله های رنگارنگ شبیه پنجره های رنگی است. من از ژله قرمز و زرد و سبز استفاده کردم. به سادگی دستورالعمل های بسته را برای ساختن آنها دنبال کنید. ما فقط به حداکثر 6 فنجان ژله نیاز داریم. من از 3 رنگ استفاده کردم و آن را به طور مساوی به 2 فنجان ژله خنک شده تقسیم کردم: قرمز، سبز و زرد.

در ژله خرده شیشه با شیر از آب آناناس شیر پرچرب درست شده است. این یک نوع ژله پرچرب است، اما نه آنقدر شیرین (که ترجیح من است). آب سیب را می توان به عنوان یک جایگزین برای آب آناناس استفاده کرد

اگر می توانید پودر ژلاتین بدون طعم و بی رنگ را در لوازم قنادی حاج مهدی خود پیدا کنید. پودر ژلاتین باعث قوام بیشتر ژله خرده شیشه با شیر می شود.

زمان مخلوط کردن پودر ژلاتین، قبل از شروع، مطمئن شوید که آب آناناس گرم یا داغ باشد تا ژلاتین به سرعت حل شود. حدس می‌زنم این تمام نکته‌ای است که می‌توانم بدهم.

اوه، یک چیز دیگر. همیشه از هر کاری که انجام می دهید لذت ببرید. اگر بچه دارید، سعی کنید این را با آنها بسازید تا سرگرم کننده تر باشد.

 

مواد لازم

 

ژله قرمز، زرد و سبز  

1 فنجان خامه فرم گرفته ( اختیاری )

یک و نیم فنجان آب آناناس

1 قوطی شیر پرچرب

4 بسته پودر ژلاتین بدون طعم بدون رنگ

 

طرز تهیه ژله خرده شیشه

 

آب آناناس را به مدت 35 ثانیه در مایکروفر گرم کنید.

در یک کاسه همزن بریزید. ژلاتین بی رنگ و بدون طعم را اضافه کنید. هم بزنید تا ژلاتین کاملاً در آن حل شود.

خامه فرم گرفته را در کاسه بریزید و سپس شیر پرچرب را اضافه کنید. هم بزنید تا خوب مخلوط شوند.

طبق دستورالعمل روی بسته ژله رنگی را آماده در یخچال می گزاریم و پس از سفت شدن از یخچال در آوده و  به شکل مکعبی برش می دهیم

مکعب های ژله رنگی که را آماه شده است به مخلوط بالا اضافه کنید.

مخلوط را در قالب ژله انتخابی خود که اندازه ی بزرگ داشته باشد بریزید.

به مدت 4 ساعت در یخچال قرار دهید. بعد از 4 ساعت قالب را از یخچال در بیارید و قالب را برگردانید و برش بزنید و سرو کنید.

 

طرز تهیه ژله خرده شیشه در ظرف پیرکس

 

ژله خرده شیشه

ژله خرده شیشه

 

 ژله خرده شیشه و کلا ژله ها چون بصورت یخچالی آماده می شوند و مراحلی مانند کیک و غذا بعنوان داخل فر رفتن ندارند شما می توانید در هر قالب ژله و یا هر ظرفی که دارید ژله را آماده کنید.

طرز تهیه ژله خرده شیشه در ظرف پیرکس هم مانند طرز تهیه ژله خرده شیشه

در قالب که در بالا گفته شد می باشد.

با این تغییر که شما قالب نهایی را برای ژله ظرف پیرکس انتخاب می کنید. فقط یادتان باشد ظرف پیرکس به نسبت مواد ژله خرده شیشه  باشد تا ژله های رنگی خوب در زیر ژله سفید یا ژله شیری مخفی بشوند.

 

طرز تهیه ژله خرده شیشه گلدار

 

ژله خرده شیشه

ژله خرده شیشه گلدار

 

طرز تهیه ژله خرده شیشه گلدار همانند طرز ژله خرده شیشه می باشد. مواد و دستو العمل ها با این تفاوت که شما بجای برش های مکعبی که به ژله های رنگی می دهید برش ژله ها را بصورت رولی انجام می دهید.

به اینصورت ژله های رنگی را در یک قالب 20 در 30 یا ظرف بزرگ کم ارتفاع بریزید . البته ارتفاع کم بودن ظرف مهتر است. بعد از بسته شدن ژله ها شما ژله رنگی را روی یک دیس یا سینی برگردانید و قبل از اینکه ژله را برگردانید روی دیس را با یک پلاستیک به اندازه مناسب بپوشانید.

البته می توانید ژله را برنگردانید و در همان قالب بصورت موازی برش بزنید.

نکته این قسمت در این است که ارتفاع ژله نه زیاد باشد نه کم در حد 1 تا 1.5 سانت باشد.

این نکته را هم در نظر داشته باشید ژله هم نباید بیش 30 دقیقه در یخچال بماند چون بیش از حد سفت می شود و امکان دارد موقع رول شدن بشکند.و اگر کتر از 30 دقیقه باشد نیز امکان دارد که ژله خوب نگرفته باشد و از هم بپاشد.  پس زمان در یخچال بودن ۳۰ دقیقه است وه نه بیشتر و نه کمتر ، تا بخوبی رول شود.

بعد از مدت زمان 30 دقیقه قالب را از یخچال بیرون می آوریم با کمک یک چاقوی تیز بصورت سینوسی ژله را برش  می زنیم و بعد از هر برش آن قسمت را رول کنید.

برش ها باید به  فاصله حدود ۲ سانتی متر باشد .بصورت رولت که رول شد و در سینی می چینیم.

می توانید ژله های رول شده را گل خلال دندان بزنید تا ژله ها در پایان کار مانند آبنبات چوبی رنگی شوند و اگر چند مدل ژله با طعم های مختلف نیز درست کنید و لابه لای هم قرار دهید نیز بسیار شکیل تر می شود.

بعد از مرحله رول کردن آنها را در دیس پذیرایی بپچنید و با شکلات های رنگی تزیین نمایید و ژله ها را به مدت 2 ساعت دیگر در یخچال قرار دهید تا خوب بسته شود.

البته این رول ها را می توانید مانند ژله های مکعبی در یک قالب چیده ژله سفید را طبق دستور طرز تهیه ژله خرده شیشه درست کرد و روی این ژله های گل ریخت که ژله ی بسیار جذابی خواهند شد.

 

طرز تهیه ژله خرده شیشه تک نفره

 

ژله خرده شیشه

ژله خرده شیشه

 

ژله خرده شیشه تک نفره را با یک پنچ دستور طرز تهیه ژله خرده شیشه در اول این مقاله آمده است را تهیه کنید.

بعد از اینکه دستور العمل طرز تهیه ژله خرده شیشه را با یک پنجم درست کردید یک قالب یا ظرف کوچک متناسب با مقدار ژله های مکعب تهیه کنید و ژله را در قالب بریزید.

 

طرز تهیه ژله خرده شیشه توپی

ژله خرده شیشه توپی نیز از طرز تهیه ژله خرده شیشه که در اول کار گفته شده تبعیت می کند.

با این تفاوت که شما ژله های رنگی را در یک قالب یا ظرف گود بریزید. بعد از اینکه ژله به خوبی خود را در یخچال گرفت ژله را از یخچال بیرون بیاورید و با ابزار بنام توپی زن یا اسکوپ بستنی ژله را بصورت توپی شکل در می آوریم.

برای اینکه در توپی کردن ژله بتوانیم بخوبی عمل کنیم ژله را حدود 40 دقیقه در یخچال نگه دارید تا در هنگام اسکوپ زن و توپی کردن مشکلی پیش نیاید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *