آموزش کیک

4 راهکار برای اینکه کیک گنبدی نشود

کیک گنبدی

کیک گنبدی؟ بیایید آن را همان چیزی که هست بنامیم: یک کیک محکوم به فنا. هیچ‌کس نمی‌خواهد گنبدی ناراضی را ببیند که روی کیک تازه پخته‌شده‌اش نشسته است – به‌خصوص اگر می خواهد یک کیک برای خامه کشی و یا طبقاتی مجلل ایجاد کند. بنابراین، مشکل چیست؟ چرا گنبد ایجاد می شود ، و چگونه می توانید آنها را متوقف کنید؟

گنبد در کیک معمولاً زمانی شکل می گیرد که لبه‌های بیرونی قبل از وسط پخته می‌شوند، که ناشی از گرمای بیش از حد فر، کوچک بودن قالب کیک نسبت به مواد یا «بدشانسی» است. سرنوشت کیک خود را با کاهش دما، استفاده از قالب کیک با اندازه مناسب یا استفاده از لوازم جانبی مانند نوارهای کیک یا هسته های پخت تغییر دهید.

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

چکیده مقاله

 

چگونه می توان کیک را از گنبدی شدن نجات داد: 4 راه حل

 

 1. دما را کاهش دهید، زمان پخت را افزایش دهید
 2. از نوارهای پخت استفاده کنید
 3. از مغز پخت استفاده کنید
 4. از قالب کیک با اندازه متناسب استفاده کنید

 

نحوه درست کردن کیک گنبدی (3 نکته)

 

 1. برش و تزیین
 2. سرد کردن وارونه
 3. از گنبد استفاده کنید

 

سوالات متداول


با گنبد کیک چه کاری می توانید انجام دهید؟آیا وقتی کیک گرم است یا سرد آن را صاف می کنید؟
چگونه یک کیک را تراز می کنید؟

 

چگونه می توان کیک را از گنبدی شدن نجات داد: 4 راه حل

 

هر طور که به آن نگاه کنید، کیک گنبدی درست خوب نیست. کیک گنبدی نشانگر این است که مشکلی پیش آمده است. تقریباً همیشه ناشی از پخت لبه‌ها سریع‌تر از وسط است، احتمالاً دلیل استفاده از فر خیلی داغ هست. اما همیشه اینطور نیست.

در اینجا چهار راه اصلی برای جلوگیری از گنبد شدن کیک آورده شده است.

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

 1. دما را کاهش دهید، زمان پخت را افزایش دهید

   

  ساده ترین راه حل این است که به سادگی دمای پخت را 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) کاهش دهید. بله، ممکن است زیاد به نظر برسد، اما اگر به طور مداوم با یک کیک گنبدی مواجه می شوید، باید دما را کاهش دهید.

این به معنای چیزهای متفاوتی برای دستور العمل های کیک مختلف است، زیرا همه کیک ها در دماهای مختلف پخت می شوند، که رایج ترین دما بین 175 الی 185 درجه سانتیگراد است. صرف نظر از این، دمای آن را 10 درجه سانتیگراد کاهش دهید و زمان پخت را 30 تا 60 دقیقه افزایش دهید (هر 10 دقیقه روی کیک را چک کنید تا مطمئن باشید).

اگر از کاهش دما نتایج خوبی بگیرید، عالی است. تنها مشکل این است که ممکن است لازم باشد دما را پایین بیاورید زیرا فر شما دمای مناسبی را نشان نمی دهد. برای اطمینان از اینکه محدوده شما به درستی کالیبره می شود، یک دماسنج فر با قیمت مناسب می تواند به شما خیلی کمک کند.

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

 1. از نوارهای پخت استفاده کنید

  کیک شما حالت گنبدی دارد زیرا لبه های بیرونی سریعتر از وسط پخته می شوند. بنابراین، بهترین راه حل چیست؟ نوارهای پخت را در اطراف قالب کیک خود بمالید.

اوه، نوار پخت چیست؟ خب، اساساً، نوارهای پخت تکه های پارچه بلندی هستند که قبل از اینکه دور تابه شما بپیچند در آب سرد خیس می شوند. آنها از پخت سریع لبه جلوگیری می کنند و هر بار پخت یکنواخت و بدون گنبد را تضمین می کنند.

آیا نمی خواهید نوار پخت بخرید؟ برخی از افراد در استفاده از پارچه های مرطوب یا فویل آلومینیومی موفق بوده اند.

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

 1. از مغز پخت استفاده کنید

  در هر کیک کاملاً پخته شده و تراز شده، یک وسیله مغز پخت وجود دارد. (باشه، می‌دانم که جالب بود، اما نمی‌توانید به من بگویید که نخندیدید!)

مغز پخت وسیله کوچکی است که در مرکز کیک شما قرار می گیرد. گرما را به وسط کیک شما هدایت می کند، و اطمینان حاصل می کند که همزمان با لبه های بیرونی پخته می شود و در نتیجه شاهکاری بدون گنبد به وجود می آید.

 1. از قالب با اندازه مناسب استفاده کنید

  آیا سعی می کنید با یک قالب کیک کوچک کار کنید؟ استفاده از قالب با اندازه مناسب برای دستور پخت کیک بسیار مهم است. در غیر این صورت، در نهایت یک کیک به شکل عجیب و غریب و به طرز وحشتناکی ناهموار پخته خواهید شد.

نحوه درست کردن کیک گنبدی (3 نکته)


آیا برای کیک گنبدی فعلی شما دیر شده است؟ هنوز آن را بیرون نیندازید. شما هنوز هم می توانید کیک گنبدی خود را درست کنید و مصرف کنید، مثل اینکه هیچ اتفاقی نیفتاده است (این راز کوچک ما خواهد بود، باشه؟). در اینجا چند راه برای بهبود آن وجود دارد.

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

 1. برش و تزیین کردن

  ساده ترین راه برای درست کردن کیک گنبدی این است که قسمت گنبدی آن را بریده و با مقداری مات و تزئینات روی اشتباه بپوشانید. فقط مطمئن شوید که کیک قبل از بریدن آن خنک شده است. در غیر این صورت، در نهایت با یک آشفتگی شکننده روبرو خواهید شد که ممکن است ارزش پس انداز را نداشته باشد.

آیا نگران این هستید که برش شما ناهموار و نامناسب ظاهر شود؟ با تراز کننده کیک انجام دهید. آنها بسیار ارزان هستند بنابراین، در حالی که امیدوارم در آینده مجبور نباشید از آن استفاده کنید، خرید بسیار خوبی است.

 1. سرد کردن وارونه

کیک را در قالب بگذارید و آن را برگردانید و بگذارید خنک شود. کمی غیر متعارف است، اما با توجه به وزن کیک و گرما تا حدودی در داخل آن، باید به تراز کردن گنبد کمک کند. این پیشنهاد روی حداقل گنبدها بهترین کار را دارد.

 1. از گنبد استفاده کنید

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

کی گفته باید از شر گنبد خلاص بشی؟ آن را بپذیرید و از آن چیزی عالی بسازید. به عنوان مثال، می توانید یک گل شایان ستایش، یک خورشید درخشان یا یک توپ ساحلی را برای یک مهمانی تابستانی درست کنید. گاهی اوقات، شما باید زرنگ باشید!

 

سوالات متداول

 

گنبدهای کیک به این دلیل تشکیل می شوند که لبه های بیرونی خیلی سریع پخته می شوند و قسمت میانی شما را پشت سر می گذارند. خبر خوب این است که اکنون می دانید چگونه آن را متوقف کنید – و آن را برطرف کنید! در اینجا چند سوال مرتبط دیگر برای بررسی وجود دارد.

با گنبد کیک چه کاری می توانید انجام دهید؟


اگر گنبد کیک خود را بریده اید، لازم نیست آن را بردارید. اگر گنبد به اندازه کافی بزرگ است، می توانید آن را به چیز دیگری تغییر دهید. به عنوان مثال، می توانید آن را با بستنی مخلوط کنید تا یک میلک شیک درست کنید، آنها را به کیک پاپ تبدیل کنید یا کوکی های کوچک درست کنید.

آیا وقتی کیک گرم است یا سرد آن را صاف می کنید؟


همیشه وقتی کیک سرد است صاف کنید. باید در دمای اتاق باشد یا بهتر است سرد شود. این کار احتمال بهم ریختگی، ترک خوردن نامناسب و حتی پارگی را کاهش می دهد.

چگونه یک کیک را تراز می کنید؟


تراز کردن کیک نسبتاً ساده است. من از یک چاقوی تیز و نازک استفاده می کنم. با این حال، برخی از افراد از روش‌های عجیب‌تری مانند نخ دندان برای برش دادن رویه‌ها استفاده می‌کنند. تراز کیک ساده ترین راه برای تراز کردن کیک است و هر بار نتایج عالی را ارائه می دهد، بنابراین ممکن است به خرید آن فکر کنید!

سخن پایانی


آیا با گنبد کیک دست و پنجه نرم می کنید؟ سعی کنید دما را 10 درجه سانتیگراد کاهش دهید و زمان پخت را 30 تا 60 دقیقه افزایش دهید. همچنین می توانید برخی از لوازم جانبی مناسب مانند نوارها یا مغز های پخت را امتحان کنید. همیشه مطمئن شوید که از قالب کیک با اندازه مناسب نیز استفاده می کنید!

 

آیا تا به حال کیک گنبدی دارید؟ درستش کردی؟ چگونه؟ تجربه خود را با ما در زیر به اشتراک بگذارید!

بازگشت به لیست