آموزش کیک

4 راهکار برای اینکه کیک گنبدی نشود

کیک گنبدی

کیک گنبدی؟ بیایید آن را همان چیزی که هست بنامیم: یک کیک محکوم به فنا. هیچ‌کس نمی‌خواهد گنبدی ناراضی را ببیند که روی کیک تازه پخته‌شده‌اش نشسته است – به‌خصوص اگر می خواهد یک کیک برای خامه کشی و یا طبقاتی مجلل ایجاد کند. بنابراین، مشکل چیست؟ چرا گنبد ایجاد می شود ، و چگونه می توانید آنها را متوقف کنید؟

گنبد در کیک معمولاً زمانی شکل می گیرد که لبه‌های بیرونی قبل از وسط پخته می‌شوند، که ناشی از گرمای بیش از حد فر، کوچک بودن قالب کیک نسبت به مواد یا «بدشانسی» است. سرنوشت کیک خود را با کاهش دما، استفاده از قالب کیک با اندازه مناسب یا استفاده از لوازم جانبی مانند نوارهای کیک یا هسته های پخت تغییر دهید.

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

چکیده مقاله

 

چگونه می توان کیک را از گنبدی شدن نجات داد: 4 راه حل

 

 1. دما را کاهش دهید، زمان پخت را افزایش دهید
 2. از نوارهای پخت استفاده کنید
 3. از مغز پخت استفاده کنید
 4. از قالب کیک با اندازه متناسب استفاده کنید

 

نحوه درست کردن کیک گنبدی (3 نکته)

 

 1. برش و تزیین
 2. سرد کردن وارونه
 3. از گنبد استفاده کنید

 

سوالات متداول


با گنبد کیک چه کاری می توانید انجام دهید؟آیا وقتی کیک گرم است یا سرد آن را صاف می کنید؟
چگونه یک کیک را تراز می کنید؟

 

چگونه می توان کیک را از گنبدی شدن نجات داد: 4 راه حل

 

هر طور که به آن نگاه کنید، کیک گنبدی درست خوب نیست. کیک گنبدی نشانگر این است که مشکلی پیش آمده است. تقریباً همیشه ناشی از پخت لبه‌ها سریع‌تر از وسط است، احتمالاً دلیل استفاده از فر خیلی داغ هست. اما همیشه اینطور نیست.

در اینجا چهار راه اصلی برای جلوگیری از گنبد شدن کیک آورده شده است.

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

 1. دما را کاهش دهید، زمان پخت را افزایش دهید

   

  ساده ترین راه حل این است که به سادگی دمای پخت را 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) کاهش دهید. بله، ممکن است زیاد به نظر برسد، اما اگر به طور مداوم با یک کیک گنبدی مواجه می شوید، باید دما را کاهش دهید.

این به معنای چیزهای متفاوتی برای دستور العمل های کیک مختلف است، زیرا همه کیک ها در دماهای مختلف پخت می شوند، که رایج ترین دما بین 175 الی 185 درجه سانتیگراد است. صرف نظر از این، دمای آن را 10 درجه سانتیگراد کاهش دهید و زمان پخت را 30 تا 60 دقیقه افزایش دهید (هر 10 دقیقه روی کیک را چک کنید تا مطمئن باشید).

اگر از کاهش دما نتایج خوبی بگیرید، عالی است. تنها مشکل این است که ممکن است لازم باشد دما را پایین بیاورید زیرا فر شما دمای مناسبی را نشان نمی دهد. برای اطمینان از اینکه محدوده شما به درستی کالیبره می شود، یک دماسنج فر با قیمت مناسب می تواند به شما خیلی کمک کند.

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

 1. از نوارهای پخت استفاده کنید

  کیک شما حالت گنبدی دارد زیرا لبه های بیرونی سریعتر از وسط پخته می شوند. بنابراین، بهترین راه حل چیست؟ نوارهای پخت را در اطراف قالب کیک خود بمالید.

اوه، نوار پخت چیست؟ خب، اساساً، نوارهای پخت تکه های پارچه بلندی هستند که قبل از اینکه دور تابه شما بپیچند در آب سرد خیس می شوند. آنها از پخت سریع لبه جلوگیری می کنند و هر بار پخت یکنواخت و بدون گنبد را تضمین می کنند.

آیا نمی خواهید نوار پخت بخرید؟ برخی از افراد در استفاده از پارچه های مرطوب یا فویل آلومینیومی موفق بوده اند.

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

 1. از مغز پخت استفاده کنید

  در هر کیک کاملاً پخته شده و تراز شده، یک وسیله مغز پخت وجود دارد. (باشه، می‌دانم که جالب بود، اما نمی‌توانید به من بگویید که نخندیدید!)

مغز پخت وسیله کوچکی است که در مرکز کیک شما قرار می گیرد. گرما را به وسط کیک شما هدایت می کند، و اطمینان حاصل می کند که همزمان با لبه های بیرونی پخته می شود و در نتیجه شاهکاری بدون گنبد به وجود می آید.

 1. از قالب با اندازه مناسب استفاده کنید

  آیا سعی می کنید با یک قالب کیک کوچک کار کنید؟ استفاده از قالب با اندازه مناسب برای دستور پخت کیک بسیار مهم است. در غیر این صورت، در نهایت یک کیک به شکل عجیب و غریب و به طرز وحشتناکی ناهموار پخته خواهید شد.

نحوه درست کردن کیک گنبدی (3 نکته)


آیا برای کیک گنبدی فعلی شما دیر شده است؟ هنوز آن را بیرون نیندازید. شما هنوز هم می توانید کیک گنبدی خود را درست کنید و مصرف کنید، مثل اینکه هیچ اتفاقی نیفتاده است (این راز کوچک ما خواهد بود، باشه؟). در اینجا چند راه برای بهبود آن وجود دارد.

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

 1. برش و تزیین کردن

  ساده ترین راه برای درست کردن کیک گنبدی این است که قسمت گنبدی آن را بریده و با مقداری مات و تزئینات روی اشتباه بپوشانید. فقط مطمئن شوید که کیک قبل از بریدن آن خنک شده است. در غیر این صورت، در نهایت با یک آشفتگی شکننده روبرو خواهید شد که ممکن است ارزش پس انداز را نداشته باشد.

آیا نگران این هستید که برش شما ناهموار و نامناسب ظاهر شود؟ با تراز کننده کیک انجام دهید. آنها بسیار ارزان هستند بنابراین، در حالی که امیدوارم در آینده مجبور نباشید از آن استفاده کنید، خرید بسیار خوبی است.

 1. سرد کردن وارونه

کیک را در قالب بگذارید و آن را برگردانید و بگذارید خنک شود. کمی غیر متعارف است، اما با توجه به وزن کیک و گرما تا حدودی در داخل آن، باید به تراز کردن گنبد کمک کند. این پیشنهاد روی حداقل گنبدها بهترین کار را دارد.

 1. از گنبد استفاده کنید

 

کیک گنبدی

کیک گنبدی

 

کی گفته باید از شر گنبد خلاص بشی؟ آن را بپذیرید و از آن چیزی عالی بسازید. به عنوان مثال، می توانید یک گل شایان ستایش، یک خورشید درخشان یا یک توپ ساحلی را برای یک مهمانی تابستانی درست کنید. گاهی اوقات، شما باید زرنگ باشید!

 

سوالات متداول

 

گنبدهای کیک به این دلیل تشکیل می شوند که لبه های بیرونی خیلی سریع پخته می شوند و قسمت میانی شما را پشت سر می گذارند. خبر خوب این است که اکنون می دانید چگونه آن را متوقف کنید – و آن را برطرف کنید! در اینجا چند سوال مرتبط دیگر برای بررسی وجود دارد.

با گنبد کیک چه کاری می توانید انجام دهید؟


اگر گنبد کیک خود را بریده اید، لازم نیست آن را بردارید. اگر گنبد به اندازه کافی بزرگ است، می توانید آن را به چیز دیگری تغییر دهید. به عنوان مثال، می توانید آن را با بستنی مخلوط کنید تا یک میلک شیک درست کنید، آنها را به کیک پاپ تبدیل کنید یا کوکی های کوچک درست کنید.

آیا وقتی کیک گرم است یا سرد آن را صاف می کنید؟


همیشه وقتی کیک سرد است صاف کنید. باید در دمای اتاق باشد یا بهتر است سرد شود. این کار احتمال بهم ریختگی، ترک خوردن نامناسب و حتی پارگی را کاهش می دهد.

چگونه یک کیک را تراز می کنید؟


تراز کردن کیک نسبتاً ساده است. من از یک چاقوی تیز و نازک استفاده می کنم. با این حال، برخی از افراد از روش‌های عجیب‌تری مانند نخ دندان برای برش دادن رویه‌ها استفاده می‌کنند. تراز کیک ساده ترین راه برای تراز کردن کیک است و هر بار نتایج عالی را ارائه می دهد، بنابراین ممکن است به خرید آن فکر کنید!

سخن پایانی


آیا با گنبد کیک دست و پنجه نرم می کنید؟ سعی کنید دما را 10 درجه سانتیگراد کاهش دهید و زمان پخت را 30 تا 60 دقیقه افزایش دهید. همچنین می توانید برخی از لوازم جانبی مناسب مانند نوارها یا مغز های پخت را امتحان کنید. همیشه مطمئن شوید که از قالب کیک با اندازه مناسب نیز استفاده می کنید!

 

آیا تا به حال کیک گنبدی دارید؟ درستش کردی؟ چگونه؟ تجربه خود را با ما در زیر به اشتراک بگذارید!

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “4 راهکار برای اینکه کیک گنبدی نشود

 1. купить медицинскую справку

 2. Hi there! I realize this is kind of off-topic but I had to ask. Does running a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to blogging but I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 3. Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you could be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back in the future. I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice afternoon!

 4. bezogoroda.ru گفت:

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Cheers!

 5. fantastic publish, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 6. bitcoin casino گفت:

  If you desire to improve your familiarity simply keep visiting this website and be updated with the most up-to-date news posted here.

 7. daachka.ru گفت:

  Wonderful article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

 8. nadachee.ru گفت:

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious experience concerning unexpected feelings.

 9. I do believe all the ideas you have presented for your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for newbies. May you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post.

 10. Hello! I just would like to give you a huge thumbs up for the great info you’ve got here on this post. I will be coming back to your website for more soon.

 11. This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article!

 12. Ridiculous quest there. What occurred after? Good luck!

 13. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade solutions with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 14. sadounik.ru گفت:

  This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 15. daachka.ru گفت:

  Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to peer more posts like this .

 16. As I website possessor I believe the written content here is very wonderful, thanks for your efforts.

 17. Шикарный мужской эромассаж в Москве база вип спа

 18. You’ve made some decent points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 19. Tremendous things here. I’m very glad to peer your article. Thank you so much and I’m looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 20. WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%

 21. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 22. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 23. daachka.ru گفت:

  Remarkable! Its actually remarkable piece of writing, I have got much clear idea about from this piece of writing.

 24. I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It looks like some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my browser because I’ve had this happen before. Appreciate it

 25. bezogoroda.ru گفت:

  continuously i used to read smaller posts which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this place.

 26. Nice blog here! Also your site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 27. constantly i used to read smaller posts which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading here.

 28. sadovoe-tut.ru گفت:

  I got this website from my friend who informed me regarding this site and now this time I am visiting this website and reading very informative articles or reviews here.

 29. agrosadovnik.ru گفت:

  These are in fact great ideas in about blogging. You have touched some good points here. Any way keep up wrinting.

 30. Someone necessarily help to make significantly articles I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this actual post incredible. Fantastic task!

 31. I am sure this post has touched all the internet users, its really really good post on building up new blog.

 32. I love reading through a post that will make people think. Also, thank you for allowing me to comment!

 33. What’s up it’s me, I am also visiting this website daily, this website is in fact nice and the people are in fact sharing nice thoughts.

 34. ogorodkino.ru گفت:

  Hi there, I found your web site via Google whilst searching for a similar topic, your site got here up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 35. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & aid other users like its helped me. Good job.

 36. indexing page گفت:

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, let alone the content!

 37. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 38. infoda4nik.ru گفت:

  If some one needs to be updated with latest technologies after that he must be visit this site and be up to date everyday.

 39. I am curious to find out what blog system you have been working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?

 40. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with helpful information to work on. You have performed an impressive task and our whole community might be grateful to you.

 41. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!

 42. If you wish for to get a great deal from this article then you have to apply such techniques to your won webpage.

 43. After checking out a few of the blog posts on your website, I really like your way of blogging. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know how you feel.

 44. Currently it looks like Expression Engine is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 45. PROMOCODE گفت:

  Dorothy He wants to talk frankly with you and show you something, you will like it. Click Here: http://www.google.com/amp/s/teens.page.link/go

 46. I’m not that much of a internet reader to be honest
  but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. All the best

 47. You should take part in a contest for one of the greatest sites on the web. I most certainly will recommend this site!

 48. חשפניות گفت:

  It’s going to be end of mine day, but before finish I am reading this wonderful article to increase my knowledge.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *