آموزش ابزار قنادی

آیا قالب کیک تفلون خوبه ؟ (برای پخت کیک و دسر)

قالب کیک تفلون خوبه

آیا قالب کیک تفلون خوبه ؟ (برای پخت کیک و دسر) این سوال همه شماست که می خواهید قالب کیک تفلون را استفاده کنید.

مردم در سرتاسر جهان از قابلمه ها و قالب کیک تفلون برای پخت و پز روزانه خود استفاده می کنند.

 

روکش تفلون برای برگرداندن پنکیک، چرخاندن سوسیس و سرخ کردن تخم مرغ مناسب است. برای پختن کیک و شیرینی هم که ممکن است به قالب بچسبند مفید می باشد.

اما در مورد پوشش های قالب مانند تفلون بحث و جدل وجود دارد.

برخی منابع ادعا می کنند که آنها مضر هستند و با شرایط سلامتی مانند سرطان مرتبط هستند، در حالی که برخی دیگر اصرار دارند که پخت و پز با قالب کیک تفلون کاملاً ایمن است.

این مقاله نگاهی دقیق به قالب تفلون، اثرات آن بر سلامتی و ایمن بودن یا نبودن آشپزی با آن دارد.

 

قالب کیک تفلون چیست؟

 

آیا قالب کیک تفلون خوبه

آیا قالب کیک تفلون خوبه


قالب تفلون ، مانند ماهیقالب ها و قالب کیک ها، با ماده ای به نام پلی تترا فلوئورواتیلن (PTFE) که معمولاً به نام تفلون شناخته می شود پوشیده می شوند.

 

تفلون یک ماده شیمیایی مصنوعی است که از اتم های کربن و فلوئور تشکیل شده است. اولین بار در دهه 1930 ایجاد شد و سطحی غیر واکنشی، تفلون و تقریباً بدون اصطکاک ایجاد می کند.

 

سطح قالب آشپزی با روکش تفلون را برای استفاده راحت و تمیز کردن آسان می کند. همچنین به روغن یا کره کمی نیاز دارد که آن را راهی سالم برای پختن و سرخ کردن غذا می کند.

تفلون چندین کاربرد دیگر نیز دارد. همچنین برای ساخت پوشش های سیم و کابل، محافظ پارچه و فرش، و پارچه های ضد آب برای لباس های فضای باز مانند کت های بارانی استفاده می شود.

با این حال، در دهه گذشته، ایمنی قالب تفلون مورد بررسی قرار گرفته است.

نگرانی ها بر روی ماده شیمیایی به نام اسید پرفلوروکتانوئیک (PFOA) متمرکز شده است که قبلاً برای تولید قالب تفلون استفاده می شد اما امروزه از آن استفاده نمی شود.

این تحقیقات همچنین خطرات مرتبط با گرمای بیش از حد تفلون را مورد بررسی قرار داده است.

 

قرار گرفتن در معرض تفلون و PFOA

 

قالب کیک تفلون خوبه

قالب کیک تفلون خوبه


امروزه تمام محصولات تفلون فاقد PFOA هستند. بنابراین، اثرات بهداشتی قرار گرفتن در معرض PFOA دیگر دلیلی برای نگرانی نیست.

با این حال، PFOA تا سال 2013 در تولید تفلون استفاده می شد.

با وجود این، تحقیقات نشان داده است که قالب تفلون منبع قابل توجهی برای قرار گرفتن در معرض PFOA نیستند.

PFOA با تعدادی از شرایط سلامتی از جمله اختلالات تیروئید، بیماری مزمن کلیه، بیماری کبد و سرطان بیضه مرتبط است. همچنین با ناباروری و وزن کم هنگام تولد مرتبط است.

برنامه نظارت PFOA، که در سال 2006 توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) راه اندازی شد، باعث حذف PFOA از محصولات تفلون شد.

این برنامه شامل هشت شرکت پیشرو PFOA از جمله سازنده تفلون بود. هدف آن کاهش خطرات بهداشتی و زیست محیطی مرتبط با قرار گرفتن در معرض PFOA با حذف استفاده و انتشار PFOA تا سال 2015 بود.

همه شرکت ها به اهداف برنامه دست یافتند، بنابراین تمام محصولات تفلون، از جمله قالب کیک تفلون، از سال 2013 بدون PFOA بوده اند.

 

خطرات گرمای بیش از حد

 

قالب کیک تفلون خوبه

قالب کیک تفلون خوبه


به طور کلی، تفلون یک ترکیب ایمن و پایدار است.

با این حال، در دمای بالاتر از 500 درجه فارنهایت (260 درجه سانتیگراد)، پوشش های تفلون روی قالب تفلون شروع به شکستن می کنند و مواد شیمیایی سمی را در هوا آزاد می کنند.

استنشاق این دودها ممکن است منجر به تب پلیمری شود که به آنفولانزای تفلون نیز معروف است.

تب دود پلیمری شامل علائم موقتی شبیه آنفولانزا مانند لرز، تب، سردرد و بدن درد است. شروع پس از 4 تا 10 ساعت قرار گرفتن در معرض رخ می دهد و این وضعیت معمولاً در عرض 12 تا 48 ساعت برطرف می شود.

با این حال، در تمام موارد گزارش شده، افراد در معرض بخار ناشی از قالب تفلون بیش از حد پخته شده در دمای شدید حداقل 730 درجه فارنهایت (390 درجه سانتیگراد) برای مدت طولانی حداقل 4 ساعت قرار گرفتند.

در حالی که اثرات تفلون بیش از حد گرم شده برای سلامتی ممکن است جدی باشد، استفاده از روش‌های پخت و پز معمولی به شما کمک می‌کند از قرار گرفتن در معرض آن جلوگیری کنید.

نکاتی برای به حداقل رساندن خطر هنگام آشپزی

اگر اقدامات احتیاطی اولیه را رعایت کنید، پخت و پز با قالب تفلون ایمن، سالم و راحت است.

 

نکات پخت کیک در قالب کبک تفلون

 

قالب کیک تفلون خوبه

قالب کیک تفلون خوبه

 

قالب کیک تفلون خالی را از قبل گرم نکنید. قالب های خالی می توانند در عرض چند دقیقه به دمای بالایی برسند و به طور بالقوه باعث آزاد شدن بخارهای پلیمری شوند. قبل از گرم کردن، مطمئن شوید که مقداری غذا یا مایع در قابلمه ها و قالب ها دارید.


از پخت و پز روی حرارت زیاد خودداری کنید. روی حرارت متوسط یا کم بپزید و از کباب شدن خودداری کنید، زیرا این روش پخت به دمایی بالاتر از دمای توصیه شده برای قالب تفلون نیاز دارد.


آشپزخانه خود را تهویه کنید هنگامی که در حال آشپزی هستید، فن خود را روشن کنید یا پنجره ها را باز کنید تا هر گونه بخار را پاک کنید.


از قاشق و لیسک چوبی، سیلیکونی یا پلاستیکی استفاده کنید. قاشق و لیسک فلزی می توانند باعث ایجاد خط و خش روی سطح تفلون شوند و عمر قالب کیک تفلون شما را کاهش دهند.


قابلمه ها و قالب کیک تفلون  را به آرامی با اسفنج و آب گرم و صابون بشویید. از استفاده از پشم فولادی یا پدهای تمیز کننده خودداری کنید، زیرا می توانند سطح را خراش دهند.


قالب کیک تفلون قدیمی را جایگزین کنید. هنگامی که پوشش های تفلون به طور قابل توجهی با خراش، پوسته شدن، پوسته پوسته شدن و خرد شدن بیش از حد شروع به خراب شدن می کنند، آماده تعویض هستند.

 

جایگزین قالب کیک تفلون 

 

قالب کیک تفلون خوبه

قالب کیک تفلون خوبه

 

انجمن سرطان آمریکا بیان می کند که هیچ خطری برای انسان از قالب تفلون جدید بدون PFOA وجود ندارد.

با این حال، اگر هنوز در مورد هر یک از اثرات بالقوه سلامتی نگران هستید، می توانید یک جایگزین را امتحان کنید.

در اینجا چند جایگزین عالی بدون تفلون آورده شده است:

 

فولاد ضد زنگ. فولاد ضد زنگ برای سرخ کردن و سرخ کردن غذا بسیار عالی است. بادوام و ضد خش است. همچنین قابل شستشو در ماشین ظرفشویی است و تمیز کردن آن را آسان می کند.


قالب چدنی. وقتی چدن به درستی چاشنی شود، به طور طبیعی تفلون است. همچنین مدت زمان زیادی دوام می آورد و می تواند دمایی بسیار بالاتر از دمایی که برای قابلمه ها و قالب های تفلون در نظر گرفته می شود را تحمل کند.


قالب سنگی. قالب سنگی برای هزاران سال مورد استفاده قرار گرفته است. به طور یکنواخت گرم می شود و هنگام چاشنی تفلون است. همچنین ضد خش است و می توان آن را تا دمای بسیار بالا گرم کرد.


قالب سرامیکی. قالب سرامیکی یک محصول نسبتاً جدید است. خاصیت تفلون بسیار خوبی دارد، اما پوشش آن به راحتی خراشیده می شود.


قالب سیلیکونی. سیلیکون یک لاستیک مصنوعی است که عمدتا در قالب پخت و پز و قالب آشپزخانه استفاده می شود. در برابر حرارت مستقیم نمی ایستد، بنابراین برای پخت مناسب است.


اکثر قالب تفلون مدرن اگر به درستی از آنها استفاده کنید ایمن هستند. شما همچنین می توانید از چندین جایگزین تفلون، از جمله چدن، سرامیک و فولاد ضد زنگ انتخاب کنید.

 

قالب کیک تفلون خوبه؟

 

قالب کیک تفلون خوبه

قالب کیک تفلون خوبه

 

قالب تفلون در بسیاری از آشپزخانه های جهان یافت می شود.

روکش تفلون از یک ماده شیمیایی به نام PTFE که به نام تفلون نیز شناخته می شود ساخته شده است که پخت و پز و شستشو را سریع و آسان می کند.

آژانس های بهداشتی نگرانی هایی را در مورد ترکیب PFOA که قبلا برای ساخت تفلون استفاده می شد، مطرح کرده اند. با این حال، تفلون از سال 2013 بدون PFOA بوده است.

قالب تفلون و تفلون امروزی تا زمانی که دما از 500 درجه فارنهایت (260 درجه سانتیگراد) تجاوز نکند، برای آشپزی روزمره در منزل کاملاً ایمن است.

بنابراین، می‌توانید از قالب تفلون روی اجاق گاز با حرارت کم تا متوسط استفاده کنید، اما از آن در حداکثر حرارت یا برای روش‌های پخت داغ‌تر مانند کباب کردن استفاده نکنید.

در پایان روز، قالب تفلون یک روش سالم و راحت برای طبخ غذای شما است که برای استفاده روزمره بی خطر است.

 

اگر شما در مورد خرید قالب کیک تفلون و استفاده از آن قانع شدید می توانید برای انتخاب قالب کیک تفلون به قالب کیک تفلون لوازم قنادی حاج مهدی سر بزنید.

 

اگر هم نمی خواهید از قالب کیک تفلون استفاده کنید می توانید طبق پیشنهاد ما اقدام به خرید قالب کیک آلومینویومی  و یا قالب کیک سیلیکونی اکنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “آیا قالب کیک تفلون خوبه ؟ (برای پخت کیک و دسر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *