آموزش شیرینی پزی

طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر

طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر

طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر برای آن دسته از افرادی که به درست کردن شیرینی علاقه‌مندی هستند و فر ندارند بسیار جذاب است. دستور پخت شیرینی خشک بدون فر بسیار متنوع است و به راحتی می‌توانید انواع مختلف شیرینی خشک را در منزل تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

طرز تهیه شیرینی بهشتی بدون فر


شیرینی بهشتی

شیرینی بهشتی


طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر بسیار آسان است. شیرینی بهشتی یکی از انواع شیرینی خشک است که طعم خوبی دارد و درست کردن آن آسان است. در اینجا دستورالعمل پخت شیرینی بهشتی بدون فر آورده شده است. این شیرینی خوشمزه را درست کنید و از خوردن آن با یک لیوان چای تازه دم لذت ببرید.


مواد لازم برای پخت شیرینی بهشتی :

 

• روغن صاف قنادی ۱۵۰ گرم
• آرد ۳۰۰ گرم
• روغن مایع ۳ قاشق غذاخوری
• پودر قند ۱۵۰ گرم
• وانیل نصف قاشق چایخوری
• پودر کاکائو نصف قاشق چایخوری
• زعقران دم کرده یک قاشق چایخوری
• تخم خرفه و پودر پسته به مقدار لازم

روش پخت شیرینی بهشتی :


شیرینی بهشتی

شیرینی بهشتی


ابتدا روغن صاف قنادی را در یک ظرف مناسب بریزید و سپس پودر قند را الک کنید و به روغن اضافه کنید. در ادامه به مدت ۱۰ دقیقه مخلوط پودرقند و روغن را با همزن برقی به خوبی هم بزنید تا به یک مخلوط حجیم و خامه‌ای برسید. وانیل را اضافه کنید و با همزن مخلوط کنید. حالا نوبت به اضافه کردن آرد رسیده است.
آرد را در دو مرحله به مخلوط اضافه کنید و خوب هم بزنید. وقتی خمیر جمع شد روغن مایع را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا یک خمیر نرم و کمی چسبناک به دست بیاید. خمیر تهیه شده را به ۳ قسمت تقسیم کنید. به یک قسمت زعفران دم کرده اضافه کنید و خوب هم بزنید تا زعفران کاملا درون بافت خمیر ترکیب شود.
به تکه دوم خمیر پودر کاکائو بزنید و ترکیب کنید و یک قسمت از خمیر را هم به صورت ساده نگه دارید. اگر خمیرتان سفت شده بود می‌توانید کمی روغن مایع به خمیر اضافه کنید. حالا مایع خمیر را در یک قیف با ماسوره با ماسوره دلخواه بریزید.


یک شعله پخش کن روی گاز قرار دهید و یک ماهیتابه روی شعله پخش کن بگذارید تا داغ شود. یک کاغذ روغنی در کف ماهیتابه قرار دهید و از خمیر که در قیف ریخته‌اید روی کاغذ روغنی ماسوره بزنید. برای تزئین از تخم خرفه و پودر پسته یا هر چیزی که دوست دارید استفاده کنید. درب ماهیتابه را بگذارید و یک دمکنی روی درب ماهیتابه قرار دهید بعد از ۱۰ دقیقه دم کنی را بردارید و۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد پخت شیرینی‌ بهشتی شما کامل شده است.
حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید شیرینی‌ها کاملا خنک شود. اگر برای جابه‌جایی شیرینی‌ها عجله کنید و شیرینی شما داغ باشد هنگام جابه‌جایی پودر می‌شود. پس حتما اجازه دهید تا شیرینی کاملا خنک شود و خودش را بگیرد. همان‌طور که دیدید پخت شیرینی بهشتی بسیار راحت است و اگر به دنبال طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر هستید این شیرینی پیشنهاد خوبی است.


طرز تهیه شیرینی نخودی یک شیرینی خشک بدون فر( سالم و خوشمزه)

 

شیرینی نخودی

طرز تهیه شیرینی نخودی بدون فر

طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر بسیار محبوب است و شیرینی نخودی هم یکی از انواع شیرینی‌های محبوب و مورد علاقه اکثر ایرانی‌هاست که برای عید نیز بسیار پر طرفدار است. در اینجا دستور پخت شیرینی نخودی آورده شده است.


مواد لازم برای پخت شیرینی نخودی :


• آرد نخودچی ۲ لیوان
• آرد سفید ۳ قاشق غذاخوری
• پودر قند یک لیوان
• روغن جامد نصف لیوان
• پودر هل نصف قاشق چایخوری


روش پخت شیرینی نخودی :


ابتدا آرد نخودچی را الک کنید و ۳ قاشق از آن را بردارید و ۳ قاشق آرد سفید را به آن اضافه کنید و خوب ترکیب کنید. حالا این مخلوط را ۳ بار الک کنید. پودر هل و قند الک شده را در یک ظرف جداگانه بریزید و روغن جامد را به آن اضافه کنید و با همزن برقی آنقدر بزنید تا سفید و خامه‌ای شود. حالا مخلوط آرد را در ۳ مرحله به مخلوط روغن و پودر قند اضافه کنید و هم بزنید.
خمیر را خوب ورز دهید. برای این کار از نوک انگشتانتان استفاده کنید تا حرارت کمتری از طریق دستتان به خمیر وارد شود. چون از روغن جامد استفاده کردید و اگر این نکته را رعایت نکنید خمیرتان روغن می‌اندازد. روی خمیر را سلفون بکشید و به مدت ۸ ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت کند. بعد از ۸ ساعت خمیر را به قطر یک سانت با وردنه باز کنید و با قالب دلخواه کاتر بزنید.

یک شعله پخش‌کن روی روی گاز قرار دهید و یک ماهیتابه روی شعله پخش کن بگذارید تا داغ شود. یک رینگ یا قالب تارت را دورن ماهیتابه قرار دهید. یک کاغذ روغنی در کف یک سینی کوچک قرار دهید و شیرینی‌های نخودی کاتر زده را با احتیاط روی کاغذ روغنی بگذارید و سپس سینی را روی رینگ یا قالب تارت قرار دهید. هدف از این ایجاد یک فاصله بین سینی حاوی شیرینی و شعله گاز است تا حرارت غیر مستقیم به شیرینی نخودچی برسد.


شیرینی نخودی بدون فر

طرز تهیه شیرینی نخودی بدون فر


درب ماهیتابه را بگذارید و یک دم‌کنی هم روی درب ماهیتابه قرار دهید. زمان پخت شیرینی ۴۰ دقیقه است و پس از گذشت زمان لازم درب ماهیتابه را بردارید و اجازه دهید تا شیرینی‌ها کاملا خنک شود. توجه داشته باشید که شیرین نخودچی بسیار ترد است و اگر قبل از خنک شدن کامل شیرینی بخواهید آن‌را جابه‌جا کنید کاملا از هم می‌پاشد. بعد از خنک شدن شیرینی را در ظرف دلخواهتان بچینید و نوش جان کنید. در اینجا با روش پخت شیرینی نخودی به عنوان یکی از انواع روش‌های طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر آشنا شدید.


شیرینی کشمشی یک شیرینی خشک و  آسان


شیرینی کشمشی

طرز تهیه شیرینی کشمشی بدون فر


شیرینی کشمشی یک شیرینی خوشمزه و مقوی برای بچه‌ها است که می‌توانید به راحتی در منزل آن‌را درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید.
مواد لازم برای درست کردن شیرینی کشمشی
• تخم‌مرغ ۲ عدد
• پودر شکر یک لیوان
• آرد ۱۵۰ گرم
• کشمش ۱۵۰ گرم
• پودر هل یا وانیل نوک قاشق چایخوری
• مخلوط روغن جامد و روغن صاف ۱۵۰ گرم


روش پخت شیرینی کشمشی :


در طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر به پخت شیرینی کشمشی رسیدیم. برای این کار ابتدا یک قابلمه بزرگ را روی شعله پخش کن روی گاز با حرارت کم قرار دهید و یک دم کنی روی درب قابلمه بگذارید تا حرارت آن خارج نشود. حالا پودر شکر ، روغن و وانیل را در یک ظرف بریزید و با همزن برقی به خوبی مخلوط کنید تا مواد کرمی شوند. تخم مرغ‌ها را دانه دانه به مخلوط اضافه کنید و هر کدام را به مدت ۱ دقیقه با همزن برقی بزنید. 

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر آرد را الک کنید و به مخلوط اضافه کنید و خوب هم بزنید. حالا کشمش پلویی را به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید. یک سینی مناسب را با کره چرب کنید و کمی آرد روی سینی بپاشید و آرد اضافه رو با برگرداندن سینی دور بریزید. با این کار شیرینی‌های شما به ظرف نمی‌چسبد. حالا مایه شیرینی را درون قیف بریزید و روی سینی پایپ کنید. اگر قیف نداشتید با یک قاشق مایه شیرینی‌ را در اندازه‌های مساوی روی سینی قرار دهید.

شیرینی‌ها را با کمی فاصله روی سینی قرار دهید تا بعد از پخت بهم نچسبند. مقداری پودر قند روی شیرینی الک کنید و سینی را درون قابلمه که از قبل داغ شده است قرار دهید. ۱۰ دقیقه که گذشت دم کنی را بردارید و اجازه دهید تا دور شیرینی‌ها طلایی شود. سپس حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید تا شیرینی کاملا خنک شود و بعد به ظرف مورد نظرتان منتقل کنید


طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر


طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر بسیار آسان است و شیرینی‌های متنوع و خوشمزی‌ای را می‌توانید در منزل درست کنید. پخت شیرینی کار بسیار مفرحی است و از بچه‌ها هم در این کار می‌توانید کمک بگیرید که برای آن‌ها هم تجربه بسیار شیرینی است.

اگر می خوهید با آرد نخودچی شیرینی های دیگری نیز درست کنید به مقاله با آرد نخودچی چی درست کنم [ + 5 مدل شیرینی خوشمزه ] حتما سر بزنید و همچنین مقاله ی خوبی برای شناسایی انواع روغن قنادی با عنوان معرفی انواع روغن صاف قنادی + [ جامع و کامل ] نیز تهیه دیدیم که برای شما بسیار مفید خواهد بود

بازگشت به لیست