آموزش شیرینی پزی

طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر

طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر

طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر برای آن دسته از افرادی که به درست کردن شیرینی علاقه‌مندی هستند و فر ندارند بسیار جذاب است. دستور پخت شیرینی خشک بدون فر بسیار متنوع است و به راحتی می‌توانید انواع مختلف شیرینی خشک را در منزل تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

طرز تهیه شیرینی بهشتی بدون فر


شیرینی بهشتی

شیرینی بهشتی


طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر بسیار آسان است. شیرینی بهشتی یکی از انواع شیرینی خشک است که طعم خوبی دارد و درست کردن آن آسان است. در اینجا دستورالعمل پخت شیرینی بهشتی بدون فر آورده شده است. این شیرینی خوشمزه را درست کنید و از خوردن آن با یک لیوان چای تازه دم لذت ببرید.


مواد لازم برای پخت شیرینی بهشتی :

 

• روغن صاف قنادی ۱۵۰ گرم
• آرد ۳۰۰ گرم
• روغن مایع ۳ قاشق غذاخوری
• پودر قند ۱۵۰ گرم
• وانیل نصف قاشق چایخوری
• پودر کاکائو نصف قاشق چایخوری
• زعقران دم کرده یک قاشق چایخوری
• تخم خرفه و پودر پسته به مقدار لازم

روش پخت شیرینی بهشتی :


شیرینی بهشتی

شیرینی بهشتی


ابتدا روغن صاف قنادی را در یک ظرف مناسب بریزید و سپس پودر قند را الک کنید و به روغن اضافه کنید. در ادامه به مدت ۱۰ دقیقه مخلوط پودرقند و روغن را با همزن برقی به خوبی هم بزنید تا به یک مخلوط حجیم و خامه‌ای برسید. وانیل را اضافه کنید و با همزن مخلوط کنید. حالا نوبت به اضافه کردن آرد رسیده است.
آرد را در دو مرحله به مخلوط اضافه کنید و خوب هم بزنید. وقتی خمیر جمع شد روغن مایع را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا یک خمیر نرم و کمی چسبناک به دست بیاید. خمیر تهیه شده را به ۳ قسمت تقسیم کنید. به یک قسمت زعفران دم کرده اضافه کنید و خوب هم بزنید تا زعفران کاملا درون بافت خمیر ترکیب شود.
به تکه دوم خمیر پودر کاکائو بزنید و ترکیب کنید و یک قسمت از خمیر را هم به صورت ساده نگه دارید. اگر خمیرتان سفت شده بود می‌توانید کمی روغن مایع به خمیر اضافه کنید. حالا مایع خمیر را در یک قیف با ماسوره با ماسوره دلخواه بریزید.


یک شعله پخش کن روی گاز قرار دهید و یک ماهیتابه روی شعله پخش کن بگذارید تا داغ شود. یک کاغذ روغنی در کف ماهیتابه قرار دهید و از خمیر که در قیف ریخته‌اید روی کاغذ روغنی ماسوره بزنید. برای تزئین از تخم خرفه و پودر پسته یا هر چیزی که دوست دارید استفاده کنید. درب ماهیتابه را بگذارید و یک دمکنی روی درب ماهیتابه قرار دهید بعد از ۱۰ دقیقه دم کنی را بردارید و۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد پخت شیرینی‌ بهشتی شما کامل شده است.
حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید شیرینی‌ها کاملا خنک شود. اگر برای جابه‌جایی شیرینی‌ها عجله کنید و شیرینی شما داغ باشد هنگام جابه‌جایی پودر می‌شود. پس حتما اجازه دهید تا شیرینی کاملا خنک شود و خودش را بگیرد. همان‌طور که دیدید پخت شیرینی بهشتی بسیار راحت است و اگر به دنبال طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر هستید این شیرینی پیشنهاد خوبی است.


طرز تهیه شیرینی نخودی یک شیرینی خشک بدون فر( سالم و خوشمزه)

 

شیرینی نخودی

طرز تهیه شیرینی نخودی بدون فر

طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر بسیار محبوب است و شیرینی نخودی هم یکی از انواع شیرینی‌های محبوب و مورد علاقه اکثر ایرانی‌هاست که برای عید نیز بسیار پر طرفدار است. در اینجا دستور پخت شیرینی نخودی آورده شده است.


مواد لازم برای پخت شیرینی نخودی :


• آرد نخودچی ۲ لیوان
• آرد سفید ۳ قاشق غذاخوری
• پودر قند یک لیوان
• روغن جامد نصف لیوان
• پودر هل نصف قاشق چایخوری


روش پخت شیرینی نخودی :


ابتدا آرد نخودچی را الک کنید و ۳ قاشق از آن را بردارید و ۳ قاشق آرد سفید را به آن اضافه کنید و خوب ترکیب کنید. حالا این مخلوط را ۳ بار الک کنید. پودر هل و قند الک شده را در یک ظرف جداگانه بریزید و روغن جامد را به آن اضافه کنید و با همزن برقی آنقدر بزنید تا سفید و خامه‌ای شود. حالا مخلوط آرد را در ۳ مرحله به مخلوط روغن و پودر قند اضافه کنید و هم بزنید.
خمیر را خوب ورز دهید. برای این کار از نوک انگشتانتان استفاده کنید تا حرارت کمتری از طریق دستتان به خمیر وارد شود. چون از روغن جامد استفاده کردید و اگر این نکته را رعایت نکنید خمیرتان روغن می‌اندازد. روی خمیر را سلفون بکشید و به مدت ۸ ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت کند. بعد از ۸ ساعت خمیر را به قطر یک سانت با وردنه باز کنید و با قالب دلخواه کاتر بزنید.

یک شعله پخش‌کن روی روی گاز قرار دهید و یک ماهیتابه روی شعله پخش کن بگذارید تا داغ شود. یک رینگ یا قالب تارت را دورن ماهیتابه قرار دهید. یک کاغذ روغنی در کف یک سینی کوچک قرار دهید و شیرینی‌های نخودی کاتر زده را با احتیاط روی کاغذ روغنی بگذارید و سپس سینی را روی رینگ یا قالب تارت قرار دهید. هدف از این ایجاد یک فاصله بین سینی حاوی شیرینی و شعله گاز است تا حرارت غیر مستقیم به شیرینی نخودچی برسد.


شیرینی نخودی بدون فر

طرز تهیه شیرینی نخودی بدون فر


درب ماهیتابه را بگذارید و یک دم‌کنی هم روی درب ماهیتابه قرار دهید. زمان پخت شیرینی ۴۰ دقیقه است و پس از گذشت زمان لازم درب ماهیتابه را بردارید و اجازه دهید تا شیرینی‌ها کاملا خنک شود. توجه داشته باشید که شیرین نخودچی بسیار ترد است و اگر قبل از خنک شدن کامل شیرینی بخواهید آن‌را جابه‌جا کنید کاملا از هم می‌پاشد. بعد از خنک شدن شیرینی را در ظرف دلخواهتان بچینید و نوش جان کنید. در اینجا با روش پخت شیرینی نخودی به عنوان یکی از انواع روش‌های طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر آشنا شدید.


شیرینی کشمشی یک شیرینی خشک و  آسان


شیرینی کشمشی

طرز تهیه شیرینی کشمشی بدون فر


شیرینی کشمشی یک شیرینی خوشمزه و مقوی برای بچه‌ها است که می‌توانید به راحتی در منزل آن‌را درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید.
مواد لازم برای درست کردن شیرینی کشمشی
• تخم‌مرغ ۲ عدد
• پودر شکر یک لیوان
• آرد ۱۵۰ گرم
• کشمش ۱۵۰ گرم
• پودر هل یا وانیل نوک قاشق چایخوری
• مخلوط روغن جامد و روغن صاف ۱۵۰ گرم


روش پخت شیرینی کشمشی :


در طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر به پخت شیرینی کشمشی رسیدیم. برای این کار ابتدا یک قابلمه بزرگ را روی شعله پخش کن روی گاز با حرارت کم قرار دهید و یک دم کنی روی درب قابلمه بگذارید تا حرارت آن خارج نشود. حالا پودر شکر ، روغن و وانیل را در یک ظرف بریزید و با همزن برقی به خوبی مخلوط کنید تا مواد کرمی شوند. تخم مرغ‌ها را دانه دانه به مخلوط اضافه کنید و هر کدام را به مدت ۱ دقیقه با همزن برقی بزنید. 

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر آرد را الک کنید و به مخلوط اضافه کنید و خوب هم بزنید. حالا کشمش پلویی را به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید. یک سینی مناسب را با کره چرب کنید و کمی آرد روی سینی بپاشید و آرد اضافه رو با برگرداندن سینی دور بریزید. با این کار شیرینی‌های شما به ظرف نمی‌چسبد. حالا مایه شیرینی را درون قیف بریزید و روی سینی پایپ کنید. اگر قیف نداشتید با یک قاشق مایه شیرینی‌ را در اندازه‌های مساوی روی سینی قرار دهید.

شیرینی‌ها را با کمی فاصله روی سینی قرار دهید تا بعد از پخت بهم نچسبند. مقداری پودر قند روی شیرینی الک کنید و سینی را درون قابلمه که از قبل داغ شده است قرار دهید. ۱۰ دقیقه که گذشت دم کنی را بردارید و اجازه دهید تا دور شیرینی‌ها طلایی شود. سپس حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید تا شیرینی کاملا خنک شود و بعد به ظرف مورد نظرتان منتقل کنید


طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر


طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر بسیار آسان است و شیرینی‌های متنوع و خوشمزی‌ای را می‌توانید در منزل درست کنید. پخت شیرینی کار بسیار مفرحی است و از بچه‌ها هم در این کار می‌توانید کمک بگیرید که برای آن‌ها هم تجربه بسیار شیرینی است.

اگر می خوهید با آرد نخودچی شیرینی های دیگری نیز درست کنید به مقاله با آرد نخودچی چی درست کنم [ + 5 مدل شیرینی خوشمزه ] حتما سر بزنید و همچنین مقاله ی خوبی برای شناسایی انواع روغن قنادی با عنوان معرفی انواع روغن صاف قنادی + [ جامع و کامل ] نیز تهیه دیدیم که برای شما بسیار مفید خواهد بود

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر

 1. avagmaSax گفت:

  Ultrasound technology allows your doctor to look inside your breasts by moving a small wand- like device around the outside of them cialis without a doctor’s prescription I would recommend you take 20 mg per day for four weeks post cycle

 2. Effit گفت:

  SlotsMarko © Bally’s Corporationdocument.write(‘ ‘+new Date().getFullYear());. All Rights Reserved. Website Design by Vizergy. After receiving three cards, the player will then decide whether or not to proceed and play the hand. If so, the player will place a bet for the same amount he or she placed for the ante and “pair plus” bets (if played). Before play continues, the dealer will need to qualify the dealer’s hand. In order to qualify for play, the dealer must have at least a Queen high among the three cards. If the dealer qualifies, the cards are shown and payouts are calculated. Great Canadian Entertainment owns and operates 25 destinations across Canada, featuring more than 18,000 slot machines, 600 live table games, top-rated restaurants, and live entertainment. Live Entertainment
  http://mall.thedaycorp.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=405896
  Online poker lets you play this great card game in the comfort of your own home – or anywhere else you have an internet connection for that matter. The best online sites link you up with other players so you can play poker tournaments and cash games alike. It’s also possible to try your luck with smaller-scale live dealer poker games and video poker titles. But what are the benefits when you play poker online, rather than in person? Please note that the information provided does not constitute legal advice under the law and cannot replace legal advice, as such advice always requires knowledge of all individual circumstances, in particular of the specific individual case. The laws about online gambling as an illegal activity aren’t very clear, so you can say that it’s somewhat a gray area. This means there are no specific laws that prohibit you from playing real money poker online in Canada. The same can’t really be said for the US, so it’s no wonder a lot of online poker players are crossing the border to enjoy playing worry-free at their neighbours’ up North.

 3. Lip گفت:

  Let us know what you think. Best cryptocard hashtags popular on Instagram, Twitter, Facebook, TikTok: We use some essential cookies to make our services work. This includes most devices from Cisco, Checkpoint, Juniper, Sonicwall, Fortinet and Watchguard for example, as well as Microsoft’s firewall and VPN offerings. Applications published via Citrix can be protected, either using in-built support for RADIUS or using a CRYPTOCard or BlackShield ID agent. Open MySite OneDrive for Business and sign in with your Mobile Credential or CryptoCard YubiKey. Help us improve your experience. By combining SafeNet’s authentication solutions with Cryptocard’s Blackshield cloud platform, SafeNet’s customers worldwide will now have access to on-premise and as-a-service solutions.
  http://www.historicaltruth.net/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=380525
  Cryptocurrencies Reuters also reported on May 23 that Binance commingled its customers’ funds with its corporate revenues in Merit Peak’s Silvergate account, in breach of U.S. financial rules that require client money to be kept separate. Binance denied mixing customer deposits and company funds, saying that users who sent money to the account were not making deposits but rather buying Binance’s bespoke dollar-linked crypto token. Interested in crypto social media? Check out the top cryptocurrency accounts to follow on Twitter, YouTube, & TikTok. We offer best-in-class client service and support, plus leading protection measures to ensure your peace of mind. Users can view account information, such as their crypto account balance and upcoming payouts, using the Express Dashboard just like when they use a bank account. Also, Stripe will continue to handle all compliance requirements and generate tax forms for recipients paid in crypto.

 4. Pretty! This was an incredibly wonderful post. Thank you
  for supplying these details.

 5. nalay گفت:

  With the wash sale rule and its lack of application to crypto here to stay for now, crypto investors can take advantage of tax loss harvesting strategies for crypto. This essentially means that active crypto traders can book their losses, harvest the loss and immediately buy back into the crypto. What this allows is traders to maintain their same exposure to the cryptoasset for future gains, but book the capital losses onto their current tax year, essentially pushing their tax burden down the line to future tax years. If you mine cryptocurrency as a hobby, filing your crypto mining taxes is simple. You will need to report your cryptocurrency income as “Other Income”, with a brief description of the income source.  Keep in mind that this reportage only applies to cryptocurrency earnings as a result of mining, which is taxed at the regular income tax rate, and is also subject to self-employment tax.
  https://cruzutrq407307.blogofchange.com/579396/manual-article-review-is-required-for-this-article
  This content is not available due to your privacy preferences.Update your settings here to see it.Colas recognizes the HODL crowd of believers and the fact that, for them, it’s been good (so far). But that “even those hardy souls, however, might benefit from considering more auspicious times to lighten up or add to positions.” We all wish we could go back to 2009 and buy a million Bitcoins for a few dollars. Looking back, it seems surreal it has gone from nothing to $60,000 in a matter of a few years. Speaking in the wake of the 2022 crypto crash, Saylor doubled down on his decision to use Bitcoin as a reserve asset, rather than gold. “If it’s not going to zero, it’s going to a million,” he told CNBC. “It’s obviously better than gold at everything gold wants to be, and if it was just worth what gold’s worth, it’d be $500,000 a coin.”

 6. Thanks for finally talking about > طرز تهیه شیرینی خشک بدون فر – لوازم قنادی حاج مهدی < Loved it!

 7. Kiz گفت:

  3pm: Crystal Palace v Spurs Spurs have enjoyed an excellent start to life under new boss Postecoglou this season, but Levy was forced to part company with Conte in March while several fan protests occurred during the latter stages of the 2022-23 campaign with repeated chants at matches for the chairman to leave. April 25, 2023 — Tottenham Hotspur vs Manchester United (Home) Sites & Languages Company Number 8718734 | Registered in England© Football Web Pages Ltd 2023 Liverpool FC v Manchester United FA Cup – Sat Apr 20 – Semi-final Other popular searches Sat Feb 5 – Emirates FA Cup 4Wed Feb 9 – Southampton HSat Feb 12 – Wolverhampton Wanderers HThu Feb 17 – UEFA ECL KO play-off (1)Sat Feb 19 – Manchester City AThu Feb 24 – UEFA ECL KO play-off (2)Sat Feb 26 – Leeds United ASun Feb 27 – Carabao Cup Final
  https://eduardooolj167631.jts-blog.com/23505669/brentford-fc-livescore
  Everton 0-1 Tottenham: Chance 18 09 2023 at 10:07 Ranked 15 in shots on target per match (3.6 shots) Don’t miss a move! Sign up for a FREE NewsNow account and get our daily email alert of the top transfer stories. Idrissa Gana Gueye, Abdoulaye Doucoure and Andre Onana. All three are strong physical players playing in Everton’s 4-1-4-1 system. No Doucoure, no Calvert-Lewin, no recent wins: Rafa Benitez is under a bit of a cloud for the first time really since the initial furore (and fume, in some cases) died down over his actual appointment. Those two players are utterly crucial to the plan and the midfielder in particular was excellent early on this season, but it’s a chance for Delph instead – his last league start was 11 months ago and his last full 90 in the league was one year and one week ago.

 8. qCWXmfGP گفت:

  Additionally, the combination of carbamazepine and cyproterone markedly increased the afterdischarge threshold in fully kindled rats of both genders buy finpecia online In addition, a positive fluid balance in the first week of life has been associated with increased risk of requiring mechanical ventilation MV in both preterm

 9. Thanks a lot for sharing this with all of us you actually recognize what you are talking about!
  Bookmarked. Please additionally visit my web site =). We may
  have a link trade agreement between us

 10. Hi everyone, it’s my first visit at this site, and piece of
  writing is in fact fruitful in support of me, keep up posting
  these posts.

 11. I pay a quick visit day-to-day a few sites and sites to read content,
  except this weblog gives feature based content.

 12. Hi there! I understand this is kind of off-topic however I had to ask.
  Does running a well-established blog like yours
  require a lot of work? I’m brand new to operating a blog but I do write in my diary
  everyday. I’d like to start a blog so I
  can share my own experience and views online. Please let me know if you have any suggestions
  or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 13. Rog گفت:

  The biggest game in town for sportsbooks is the NFL, and the same holds true for many sports bettors. The options for NFL betting in PA are ever-expanding as the books look to attract new bettors and keep their attention. You’ll find spreads, moneylines and over under totals for each game, plus a growing number of in-game lines, prop bets, bet boosts and parlays at most betting apps. Split over two levels, there are ticket windows downstairs, along with the bulk of kiosks, although there are more kiosks upstairs in the bar and screen area. Caesars Sportsbook Cleveland is renowned for its relaxed atmosphere and great service, whether that be at the ticket windows or at the bar! Anonymity can help to attract new users to crypto sports betting. Some people are hesitant to use traditional betting sites because they are concerned about their privacy. Crypto bookies can offer these users a more anonymous option, which can help to grow the market for crypto sports betting.
  http://louiswarner554.blogspot.com/2014/01/are-you-currently-seeking-details-about.html
  Sending and receiving money from MyBookie.ag is easier than most operations. You can get a payout as quick as within 48-hours. Deposits via person-to-person cash transfers, credit cards including Visa and MasterCard and prepaid cards are accepted……. and bitcoin. Based on our comprehensive analysis of MyBookie reviews, we have discovered that MyBookie provides an affiliate program that allows players to share their unique referral links with their friends and family members via email, SMS, or social media platforms. Participants are encouraged to invite their acquaintances to join the MyBookie platform. There have been slow-play complaints so far, but these have been resolved. As we mentioned above, we feel a lot better about MyBookie.ag going forward with their management team.

 14. najlepszy sklep گفت:

  Wow, marvelous weblog structure! How long have you
  been running a blog for? you made running a blog look easy.
  The whole look of your website is fantastic, as well as the content material!
  You can see similar here dobry sklep

 15. ecommerce گفت:

  Hi everyone, it’s my first go to see at this web page,
  and post is truly fruitful in favor of me, keep up posting these content.

  I saw similar here: Najlepszy sklep

 16. Thank you, I’ve recently been searching for info about this subject
  for ages and yours is the greatest I have found out till now.
  However, what concerning the conclusion? Are you certain in regards to the
  supply?

 17. Hey There. I found your blog the usage of msn. That is a really neatly written article.
  I will be sure to bookmark it and return to learn more of your
  helpful info. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 18. Hi there! I just want to give you a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your site for more soon.

 19. Paragraph writing is also a fun, if you be familiar with afterward
  you can write otherwise it is complex to write.

 20. It’s an awesome piece of writing for all the web viewers; they will obtain benefit
  from it I am sure.

 21. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having
  difficulty finding one? Thanks a lot!

 22. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 23. Katharina93 گفت:

  Wow, awesome weblog structure!
  How long have you been blogging for? you made blogging look easy.

  The overall look of your website is magnificent, as well as
  the content! You can see similar here prev next and that was wrote by Gerri99.

 24. Anya04 گفت:

  Wow, wonderful blog layout!
  How long have you ever been running a blog for?
  you made blogging look easy. The total glance of your web site is great, as
  well as the content material! You can see similar
  here prev next and it’s was wrote by Youlanda65.

 25. lusly گفت:

  Bonuses, promotions, and loyalty benefits abound in the MCW Casino App for Android, taking the fun to the next level. The software makes sure that players get a lot of rewards for playing, from initial bonuses for new users to continuous incentives that make the game better. These options boost the excitement of gambling and the chances of winning big. Creating an account on the Babu88 mobile application is very easy. You just need to go through the user-friendly procedures which are involved in the Babu88 app sign-up. Once you download and install the application on your device, you need to open the application before you can register yourself. Once you open the mobile application, you will find the register now button on the homepage of the sportsbook application. After clicking on the register now option, you will be redirected to the next page where you need to enter your details. Enter your username and password and confirm your password by re-entering it.
  https://www.curioos.com/correctfootball
  This website is using a security service to protect itself from online attacks. The action you just performed triggered the security solution. There are several actions that could trigger this block including submitting a certain word or phrase, a SQL command or malformed data. Take a same game parlay that incorporates 76ers to cover the +9.5 spread combined with Devin Booker (Suns) to get Over 4.5 rebounds and Tyrese Maxey (76ers) to get Over 28.5 points. The fact of the matter is that there are probably 10 teams with a legit chance to win the NBA championship if things go well and the proper moves are made at the trade deadline. Miami was a play-in team last season but made it all the way to the finals, showing that cohesion, chemistry and veteran presence can still get the job done.

 26. Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that produce the most important changes. Thanks for sharing!

 27. Right here is the perfect webpage for everyone who would like
  to understand this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that
  I personally would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that has been written about
  for ages. Wonderful stuff, just wonderful!

 28. University گفت:

  Francisk Skorina Gomel State University

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *