آموزش شیرینی پزی

طرز تهیه بامیه خانگی آسان به روش قنادی

طرز تهیه بامیه خانگی آسان

طرز تهیه بامیه خانگی آسان به روش قنادی در این ایام ماه مبارک رمضان از خواسته های خیلی از شما عزیزان هست . چون می دانید که بامیه خانگی خیلی بهداشتی هست و برای سلامتی شما مضر نیست. البته اینکه بامیه خانگی هم تازه هست و اینکه هر طعم و مزه ای بخواهید می توانید برای خودتان در منزل درست کنید.

در دستور زیر مقدار مواد متناسب برای ۶ نفر بامیه ارائه شده است که شما می توانید با تغییر مواد به مقدار لازم تعداد افرادی که می توانند با این دستور بامیه میل کنند را تغییر دهید.


مواد لازم شربت بامیه


طرز تهیه بامیه خانگی آسان

طرز تهیه بامیه خانگی آسان • شکر ۲ لیوان
 • آب ۱٫۵ لیوان
 • گلاب ¼ لیوان
 • آبلیمو ½ قاشق چایخوری
 • زعفران دم کرده ۱ قاشق غذاخوری


طرز تهیه شربت بامیهبرای تهیه شربت بامیه ابتدا آب را در یک ظرف می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم و بعد از مدتی که آب گرم شد شکر را به آب اضافه می کنیم و بصورت مرتب هم می زنیم تا کاملا شکر حل شود و اثری از آن نماند.
بعد از اینکه شکر کاملا حل شد زعفران دم کرده را داخل شربت می ریزیم همزمان می توانیم آبلیمو و گلاب را نیز اضافه می کنیم.
بعد از مدتی که شربت جا افتاد و قوام گرفت و کمی غلیظ شد آنرا از روی حرارت بر می داریم و کنار می گذاریم تا خنک شود و به دمای محیط برسد شربت را در یخچال قرار می دهیم تا خنک شود.


مواد لازم بامیه بازاری


 • آرد نول یا آرد سه صفر ۱لیوان
 • سرخالی(لیوان دسته دار فرانسوی)
 • آب ۱ لیوان
 • کره به دمای محیط رسیده ۲۰ گرم
 • تخم مرغ ۲ عدد
  عسل یا شربت بار۱ ق غذاخوری
  وانیل ۱ ق مربا خوری

طرز تهیه بامیه خانگی آسان


1- جوشاندن مواد


طرز تهیه بامیه خانگی آسان

طرز تهیه بامیه خانگی آسان


برای تهیه بامیه ابتدا آب را در ظرفی می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم سپس کره و شربت بار یا عسل را را به آن اضافه می کنیم. بهم می زنیم تا مواد مخلوط شود. صبر می کنیم تا کناره های ظرف حاوی مواد شروع به زدن جوش های ریز کند یعنی برای جوشیدن کامل آماده می شود در این زمان آرد را یکباره به مواد اضافه می کنیم.


2- داغ زدن خمیر بامیه


طرز تهیه بامیه خانگی آسان

طرز تهیه بامیه خانگی آسان


همه آرد را باید به یکباره به مواد داخل ظرف اضافه کنید و با قاشق چوبی هم بزنید تا خمیری یکدست شود. این مرحله حساس ترین مرحله تهیه بامیه می باشد. اگر بدقت عمل نکنید بامیه بازاری درست نمی شود. در این مرحله باید به مدت ۸ دقیقه خمیر را خوب تف دهید و تمام قسمت های خمیر را بالا و پایین کنید. یادتان نرود که در حین تف دادن حرارت کاملا کم باشد. اگر این مرحله را خوب انجام ندهید باغث خمیر شدن بامیه خانگی شما خواهد شد. چون در این مرحله آب اضافی خمیر بخار و داخل بامیه توخالی می شود.


3- افزودن تخم مرغ


طرز تهیه بامیه خانگی آسان

طرز تهیه بامیه خانگی آسان

بعد از مرحله داغ زدن خمیر را به داخل یک ظرف تمیز بریزید و صبر کنید تا به دمای محیط برید و کاملا خنک شود. سپس تخم مرغ ها را تک تک اضافه کنید و با اضافه کردن هر تخم مرغ خمیر را حدود ۱ دقیقه به هم بزنید تا تخم مرغ بصورت کامل جذب مواد شود به همراه تخم مرغ آخر پودر وانیل را هم اضافه کنید. بعد از کمی ورز دادن خمیر باید حالت چسبنده داشته باشد و بتوان به راحتی ماسوره زد.


4- آماده سازی روغن بامیه


طرز تهیه بامیه خانگی آسان

طرز تهیه بامیه خانگی آسان


در ظرف کوچک گودی روغن زیادی می ریزیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا روغن کم کمک داغ شود. دقت داشته باشید اگر می خواهید زولبیا با بامیه را با هم سرخ کنید پس حتما اول زولبیا را سرخ کنید و و سپس بامیه ها راسرخ کنید چون بامیه تخم مرغ دارد و ممکن است روغن کف کند.


5- سرخ کردن بامیه


طرز تهیه بامیه خانگی آسان

طرز تهیه بامیه خانگی آسان


ماسوره مورد نظر را داخل قیف قرار می دهیم و برای قیف زدن بامیه آماده می کنیم . وقتی خمیر به دمای محیط رسید و کاملا خنک شد، خمیر بامیه را در قیف ریخته و قیچی یا چاقوی تمیزی را در روغن می زنیم تا زمان برش بامیه به آن نچسبد. قیف را بالای ظرف روغن که داغ شده است نگه می داریم سپس قیف را فشار می دهیم خمیری که از سر ماسوره بیرون آمده است را با قیچی یا چاقو برش می دهیم.
دقت کنید که در هنگام برش، بامیه ها روی هم نیوفتند چون بهم می چسبند. صبر می کنیم تا خوب با حرارت کم مغز پخت و سرخ شوند. در مدت زمان سرخ شدن با قاشق بامیه ها را در روغن حرکت می دهیم تا بامیه ها به هم نچسبند.


طرز تهیه بامیه خانگی آسان

طرز تهیه بامیه خانگی آسان


همانطور که در تهیه شربت زولبیا بامیه گفتیم شربت را که در آخر کار بعد از خنک شدن در یخچال قرار داده ایم بیرون می آوریم.

بامیه ها که خوب مغز پخت و سرخ شدن را از روغن در آورده و داخل شربت می اندازیم. اجازه می دهیم بامیه به مدت حدود ۲ دقیقه در داخل شربت بماند تا شربت جذب بامیه شود.
بعد از اینکه شربت به خورد بامیه رفت آنها را از شربت بیرون می آوریم و در توری روغن گیر می گذاریم تا شربت اضافی از بامیه جدا شود.
بعد از اینکه از شربت اضافی از بامیه جدا شد آنها را داخل ظرف سرو می چینیم. بامیه خانگی آسان بازاری رمضان شما آماده هست. نوش جان


فوت و فن طرز تهیه بامیه ترد و خوشمزه خانگی


طرز تهیه بامیه خانگی آسان

طرز تهیه بامیه خانگی آسان


• بعد از اینکه آرد را بامواد مخلوط کردید و خمیر بامیه حاصل شد حتما این خمیر حدود 4 دقیق روی حرارت ملایم با لیسک بالا پایین کنید تا آب اضافی خمیر گرفته شود. اگر این عمل را به خوبی انجام دهید بامیه ترد درست خواهید کرد.

• دقت کنید طبق روال بالا بامیه ها که سرخ شد مستقیما از داخل روغن به داخل شربتی که در یخچال به مدت 1 ساعت خنک شده است بیاندازید اینوطری شربت به خوبی جذب بامشه می شود و خمیر نمی ماند.


طرز تهیه بامیه خانگی آسان

طرز تهیه بامیه خانگی آسان


• بعد از اینکه بامیه ها حدود 2 دقیقه داخل شربت ماندند حتما روی توری قرار دهید تا شربت اظافی آن جدا شود.

• در تهیه شربت بار به دقت عمل کنید چون بر ترد شدن بامیه شما تاثیر زیادی دارد.

• برای اینکه از بامیه شما بوی تخم مرغ نیاید حتما پودر وانیل اضافه کنید.


فیلم طرز تهیه بامیه خانگی آسان


حالا که شما طرز تهیه بامیه خانگی را یاد گرفته اید فیلم طرز تهیه بامیه خانگی آسان را تماشا کنید.

 

 
 
 

 

طرز تهیه بامیه خانگی بدون قیف 


 


اگر شما می خواهید بامیه خانگی خوشمزه درست کنید حتما ضروری نیست که شما قیف و ماسوره داشته باشید. قیف و ماسوره وسیله ای است که به بامیه و شیرینی شما طرح و شکل می دهد و کار دیگری انجام نمی دهد.

البته طرز تهیه بامیه خانگی طبق دستور بالا خواهد بود و فقط قسمت قیف زنی تغییر خواهد کرد و روال بالا عینا تکرار خواهد شد.


اگر شما قیف و ماسوره در اختیار ندارید می توانید به دو روش زیر برای درست کردن بامیه خانگی عمل کنید :


1- روش قاشق:

طرز تهیه بامیه خانگی بدون قیف

طرز تهیه بامیه خانگی بدون قیف


با یک قاشق تمیز که داخل روغن زده اید  مقداری از خمیر بامیه را برداشته و داخل روغن بریزید و دوباره قاشق را به روغن بزنید و مقداری خمیر بامیه بردارید و داخل روغن بریزید و به همین ترتیب تکرار کنید.


2- روش کیسه فریزر:


تهیه بامیه خانگی بدون قیف 1


در این روش خمیر آماده شده بامیه را داخل کیسه فریزر ریخته و قسمتی از نوک کیسه فریزر را با قیچی بریده تا از آن قسمت خمیر را با فشار دادن خارج شود.

وقتی با فشار ما خمیر خارج شد با یک قیچی یا چاقوی تمیز که به روغن زده ایم خمیر را برش می دهیم این کار را تا تمام شدن خمیر و سرخ کردن کامل بامیه ها انجام می دهیم.


طرز تهیه بامیه رژیمی

 

شیرینی بامیه یکی از شیرینی پرطرفدار و جذاب ماه مبارک رمضان می باشد.

این شیرینی بدلیل اینکه با شربت بار شیرین می شود و شربت بار شربت غلظی می باشد از لحاظ مقدار کالری و کلسترول برای همه افراد علی الخصوص افراد دیابتی و چاق مضر می باشد.

برای اینکه شما بتوانید یک بامیه رژیمی در خانه درست کنید دو راهکار پیشرو دارید

1- کم کردن مقدار شکر در شربت بار 

2- استفاده از گلوکز بجای شکر در شربت بار

البته گلوکز بدلیل ساختار خود علاوه بر اینکه جایگزین مناسبی برای شکر می باشد به زولبیا بامیه شما براقیت و شفاقیت بیشتری می بخشد

شما می توانید برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد گلوکز و نحوه استفاده گلوکز دریافت کنید به مقاله  

شربت گلوکز را از کجا بخریم؟ [ راهنمای کامل ] مراجعه کنید.


در ماه مبارک رمضان بامیه در کنار زولبیا خوشمزه تر می شود. اگر در نظر دارید یک زولبیا خانگی و البته سالم و رژیمی را درست کنید یک آموزش بسیار عالی طرز تهیه زولبیا رژیمی برای شما تدارک دیده ایم.

می دانیم این آموزش کامل و تصویری برای تهیه یک زولبیا خانگی خوشمزه مفید خواهدی بود. 

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “طرز تهیه بامیه خانگی آسان به روش قنادی

 1. bezogoroda.ru گفت:

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i got here to go back the choose?.I am trying to find things to improve my site!I guess its ok to use some of your ideas!!

 2. daachka.ru گفت:

  Awesome things here. I’m very glad to see your article. Thank you so much and I’m taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 3. I will right away grasp your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me recognize so that I may subscribe. Thanks.

 4. nadachee.ru گفت:

  I simply could not leave your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply for your visitors? Is going to be back ceaselessly in order to inspect new posts

 5. Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thank you!

 6. Awesome website you have here but I was curious if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get comments from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Bless you!

 7. Hi there, I wish for to subscribe for this website to get most recent updates, thus where can i do it please help.

 8. Remarkable! Its really remarkable post, I have got much clear idea about from this post.

 9. daachkaru گفت:

  It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I have read this publish and if I may I wish to suggest you few fascinating things or advice. Perhaps you could write next articles relating to this article. I want to read more things approximately it!

 10. Thanks for your marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you can be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will come back from now on. I want to encourage yourself to continue your great posts, have a nice weekend!

 11. sadounik.ru گفت:

  I have read so many articles concerning the blogger lovers except this article is really a nice article, keep it up.

 12. Шикарный частный эромассаж в Москве выбрать лучший

 13. daachka.ru گفت:

  Asking questions are really nice thing if you are not understanding anything completely, except this piece of writing offers good understanding even.

 14. This is very fascinating, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and look ahead to in the hunt for more of your fantastic post. Also, I have shared your site in my social networks

 15. Edythe گفت:

  I have been exploring for a little bit for
  any high-quality articles or weblog posts in this sort of
  space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.
  Studying this information So i’m happy to show that I’ve
  an incredibly excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
  I most no doubt will make sure to don?t omit this site and give it a
  look on a continuing basis.

 16. casino79.in گفت:

  Casino.org is not a gambling operator, no gambling facilities are
  supplied on this web-site.

  Also visit my web blog … casino79.in

 17. As normally, maintain in thoughts that complete terms and
  circumstances (T&Cs) apply.

  Check out my webpage; Online Gamble Site

 18. Casino Gamble گفت:

  So, if you want to playy alongside a live dealer,
  you’ll have to search for other possibilities.

  Feel free too visit my webpage … Casino Gamble

 19. Ethel گفت:

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks
  for the post. I’ll definitely return.

 20. 대출 몽 گفت:

  Please note that this list is updated soon after thee finish of every
  calendar quarter.

  Also visit my site: 대출 몽

 21. 이지알바 گفت:

  For a much more flowy black dress to add to
  your cart, we’re major fanbs of Lulus’ Shifting Dears Long-Sleeve Dress.

  My web blog – 이지알바

 22. toto79.org گفت:

  The firm took more than as the sole oon the internet solution inn the State in Jaanuary
  2022.

  Feel free to surf to my web-site :: toto79.org

 23. Casino Site گفت:

  Sign up for the nwest news and offers and receive 10% off your next keep.

  Also vvisit my web site … Casino Site

 24. Foor traditiional currency customers, Bovada delivers a 50% match bonus, capped at $250 and coupled with a remarkably low wagering requirement.

  Feel free to visit my blog post: Online Betting Site

 25. Balance Boost may possibly positively orr negatively impact your credit score.

  Feel free to visit my homepage – 무방문 대출

 26. Aside from only accepting cryptocurrencies, mBitcasino operates a lot like
  other online Best Casino Site web pages.

 27. 이지론 گفت:

  You really should then verify that the quantity matches
  the record onn the FCA register.

  Feel free to surf to my web blog … 이지론

 28. Yes, you can open an account and play with South Korean won, assuming this is one
  of thee obtainable currencies.

  Look at my website :: https://elearn.skywalkdrobotics.com

 29. The a lot more predictable your paycheck is, thhe far more probaably you will be to qualify for
  an advance.

  Feel free to visit my site … 정부지원대출

 30. You may hide your behavior and even turn to theft oor fraud tto suppoort your addiction.

  Also visit my homepage UK betting sites

 31. Online Gamble گفت:

  Thiis entails forfeiting account balances such as
  deposits and winnings.

  Also viisit my blog :: Online Gamble

 32. 토토친구 گفت:

  Anny quantity over $200.00+ Loyalty Income will be paid in actual money.

  my web-site 토토친구

 33. 밤알바 گفت:

  One way women could narropw the unexplained ppay gap is, of
  course,to negotiate for higher salaries.

  my blog; 밤알바

 34. Magnificent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided bright transparent concept

 35. But that didn’t stop us from namiing them as our PayPal betting web page off the week.

  Also visit my blog post :: pandarim2.host8.da.to

 36. Casino گفت:

  The scale of defeat suffered by the sports betting proposition in November
  2022 suggests a lengthy battle to wwin more than the hearts and minds of the California voters.

  my webpage – Casino

 37. The platform has a clean-cut user interface, sizable game library, and provides table games and Sports betting sites betting.

 38. For significantly less than $35, Grace Karijn has a snag-worthy pair with the daintiest boww details at the ankles to
  match its waist.

  Here is my web site: 아가씨 알바

 39. webpage گفت:

  “Women, as properly as people of color, have a tendency to
  be delegated into occupations that are repetitive in nature when it comes to tasks.

  Feel free tto surf to my web blog: webpage

 40. We had the opportunity to interview Brody Horton, one of the owners, about what we can count on from Heart and Seoul.

  Here is my homepage; https://Ural.tatar/novosti/sport/3943-stali-izvestny-imena-pobeditelej-prokhodivshego-v-kazani-kubka-rossii-po-golfu

 41. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 42. Shanna گفت:

  What’s up everyone, it’s my first pay a quick visit at this website, and article is actually fruitful in favor of me, keep
  up posting such posts.

 43. Annis گفت:

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 44. Lamar گفت:

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some
  time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 45. Gabriel گفت:

  This info is worth everyone’s attention. Where can I find out
  more?

 46. Jeannine گفت:

  Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb
  blog!

 47. Jess Remley گفت:

  A bottle of Johnnie Walker Black for $120 is a common choice.

  Check out my website … http://customprintedtillrolls.co.uk/high-quality-custom-printed-till-rolls-3/

 48. Leonor گفت:

  Your method of telling everything in this piece of writing is truly
  fastidious, all be capable of easily understand it, Thanks a lot.

 49. Elouise گفت:

  Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

 50. Ben گفت:

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more of your excellent
  post. Also, I have shared your site in my social networks!

 51. Arturo گفت:

  For latest information you have to pay a visit world wide web and
  on internet I found this web page as a finest site for newest updates.

 52. Glen گفت:

  Hello There. I found your blog the use of msn. This is a really
  neatly written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to learn more of
  your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 53. Cindi گفت:

  Hi to every , for the reason that I am genuinely keen of reading this web site’s post to be updated on a regular basis.

  It includes fastidious stuff.

 54. Erin گفت:

  After exploring a number of the blog posts on your web page, I really appreciate your way of
  writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website
  list and will be checking back soon. Take a look at my website
  as well and tell me what you think.

 55. Collette گفت:

  You ought to take part in a contest for one of the highest quality blogs on the net.
  I’m going to recommend this web site!

 56. Erica گفت:

  I feel that is one of the so much important info for me.
  And i am satisfied studying your article.
  But want to observation on few common things, The website style is wonderful, the articles is in reality
  great : D. Good job, cheers

 57. I blog frequently and I really appreciate your content. This article has really peaked my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 58. Jani گفت:

  Simply wish to say your article is as surprising.
  The clarity in your post is just excellent and i can assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 59. Cassandra گفت:

  Fantastic blog! Do you have any recommendations
  for aspiring writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a
  little lost on everything. Would you advise starting with a
  free platform like WordPress or go for a paid option?
  There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..

  Any recommendations? Cheers!

 60. site گفت:

  This enabled the researcher to analyze whether meen selectively leave occupations that are increasingly
  feminizing.

  Visit my blog site

 61. Grace گفت:

  I will right away clutch your rss feed as I can not find your e-mail subscription hyperlink or
  newsletter service. Do you have any? Kindly let me recognise so that I may
  subscribe. Thanks.

 62. Latosha گفت:

  Great article! That is the type of information that
  should be shared across the web. Disgrace on the seek engines for no longer positioning this submit higher!
  Come on over and discuss with my site . Thank you =)

 63. Katherin گفت:

  If you wish for to increase your familiarity simply keep visiting this
  web page and be updated with the latest gossip
  posted here.

 64. Jeanette گفت:

  It’s truly very complicated in this active life to
  listen news on TV, thus I simply use the web for that purpose, and take the newest information.

 65. Hildred گفت:

  Its like you read my mind! You seem to grasp a lot approximately this, such as you wrote the e
  book in it or something. I think that you could do with some p.c.
  to power the message house a little bit, but instead of that, that is
  wonderful blog. An excellent read. I’ll certainly
  be back.

 66. Kerri گفت:

  I’ve learn some just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I wonder how much effort you put to make this kind of excellent informative website.

 67. Heath گفت:

  Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience
  would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me
  an e-mail.

 68. Wally گفت:

  If some one wants to be updated with most up-to-date technologies after that he must be go to see this website and be up to date daily.

 69. Maximilian گفت:

  Hi there, I enjoy reading through your post. I wanted to write a little comment to support you.

 70. Magda گفت:

  I do not know whether it’s just me or if everybody
  else experiencing problems with your website. It seems like
  some of the text on your content are running off the screen.
  Can someone else please comment and let me know if this is happening
  to them too? This may be a issue with my browser because I’ve had this happen previously.
  Thanks

 71. Janina گفت:

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find
  this matter to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 72. I’m not sure why but this website is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 73. xxxcx video گفت:

  Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person’s weblog link on your page at proper place and other person will also do same in favor of you.

 74. daachka.ru گفت:

  Quality posts is the secret to be a focus for the users to pay a visit the site, that’s what this website is providing.

 75. bezogoroda.ru گفت:

  If some one needs to be updated with most recent technologies after that he must be pay a visit this website and be up to date every day.

 76. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 77. Thank you for some other great article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 78. Barbra گفت:

  Hurrah, that’s what I was seeking for, what a data! existing here
  at this blog, thanks admin of this web site.

 79. agrosadovnik.ru گفت:

  This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article!

 80. sadovoe-tut.ru گفت:

  I was more than happy to find this site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you saved as a favorite to see new stuff on your website.

 81. What i do not realize is in fact how you’re not really a lot more well-liked than you may be right now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly in relation to this topic, produced me in my opinion consider it from so many various angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s something to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!

 82. ogorodkino.ru گفت:

  Hello there, simply turned into aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate in case you continue this in future. Many other folks will probably be benefited from your writing. Cheers!

 83. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this topic here on your web page.

 84. I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this webpage on regular basis to get updated from most up-to-date gossip.

 85. I simply could not leave your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply for your visitors? Is going to be back frequently in order to check up on new posts

 86. indexing page گفت:

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.

 87. infoda4nik.ru گفت:

  Howdy! I just want to give you a huge thumbs up for the great info you’ve got here on this post. I’ll be coming back to your blog for more soon.

 88. This is the right site for anybody who really wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for years. Excellent stuff, just excellent!

 89. I am extremely inspired with your writing talents and alsowell as with the layout for your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 90. I have been surfing online more than three hours these days, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty value enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet can be much more useful than ever before.

 91. חשפניות گفت:

  This post is truly a nice one it helps new web viewers, who are wishing for blogging.

 92. חשפניות گفت:

  Hi there, just wanted to mention, I liked this article. It was inspiring. Keep on posting!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *